Cholesterol

Porucha metabolizmu tukov (lipidov), tzv. dyslipoproteinémia, patrí k jednému z najrizikovejších faktorov spôsobujúcich ochorenia srdca a ciev, ktorých následkom môže byť akútny infarkt myokardu, ischemická choroba srdca alebo cievna mozgová príhoda. Lipidy tvoria veľmi rozmanitú skupinu látok nerozpustných vo vode. V krvnej plazme sa lipidy nachádzajú vo forme mastných kyselín, fosfolipidov, triglyceridov a cholesterolu. Pretože nie sú rozpustné vo vodnom prostredí krvi, ich transport sa zaisťuje pomocou komplexov lipoproteínov, v ktorých sú viazané na bielkoviny. Z pohľadu našej civilizácie budú pre nás dôležité najmä ukazovatele cholesterolu a triglyceridov.

Cholesterol sa spája s množstvom nebezpečných chorôb. Mnoho ľudí však nevie, že cholesterol tvorí prirodzenú súčasť buniek ľudského tela, a je nevyhnutný pre život. Obavy z jeho prítomnosti nie sú na mieste, pretože plní množstvo významných funkcií. Predstavuje základ všetkých bunkových membrán, je hojne zastúpený v nervovom systéme, mozgu, myelínových obaloch nervov, nachádzame ho v pečeni a obličkách. Tvorí stavebný kameň pre syntézu pohlavných a nadobličkových hormónov, tvorbu žlče a je nevyhnutný pre syntézu vitamínu D. Na druhej strane je jeho vysoká hladina významným rizikovým faktorom ochorenia srdca a ciev.

Cholesterol nachádzajúci sa v ľudskom organizme pochádza z dvoch zdrojov. Vonkajším zdrojom cholesterolu je potrava, na ktorú pripadá 20–40% celkového cholesterolu. Najviac cholesterolu obsahujú živočíšne tuky, údeniny, vniútornosti, vaječný žĺtok a tučné mliečne výrobky. Vnútorný zdroj predstavuje zo 60–80% produkcia vlastného, endogénneho cholesterolu, ktorá prebieha najmä prostredníctvom pečene, ďalej čriev a nadobličiek. Eliminácia cholesterolu z organizmu prebieha predovšetkým pomocou pečene. Tu sa využíva na syntézu žlčových kyselín alebo sa priamo vylučuje do žlče.

Typy cholesterolu

Podľa štruktúry sa cholesterol delí na:

VLDL-cholesterol • s veľmi nízkou hustotou
škodlivý LDL-cholesterol • s tendenciou usadzovať sa v cievnych stenách, čím vytvára podmienky na vznik artériosklerózy
dobrý, prínosný HDL-cholesterol • podporuje transport cholesterolu z krvného riečiska do pečene, kde sa odbúrava.

Triglyceridy sú látky tukovej povahy zložené z glycerolu a vyšších mastných kyselín. Tieto tuky sa prijímajú výhradne potravou a v organizme slúžia ako zdroj energie.

Fyziologické hodnoty lipidov v krvi:

Celkový cholesterol do 5,0 mmol/l
LDL-cholesterol do 2,5 mmol/l
Triglyceridy do 1,7 mmol/l
HDL-cholesterol nad 1,0 mmol/l
 

Typy dyslipidémie

V klinickej praxi je rozšírená klasifikácia Európskej spoločnosti pre artériosklerózu z roku 1992. Toto delenie je prínosné pri stanovení terapie:

1. Izolovaná hypercholesterolémia – zvýšenie koncentrácie cholesterolu pri normálnej hladine triglyceridov

2. Zmiešaná hyperlipidémia – súčasné zvýšenie celkového cholesterolu a triglyceridov

3. Izolovaná hypertriglyceridémia – zvýšenie koncentrácie triglyceridov pri normálnej koncentrácii celkového cholesterolu

 

Aké sú príčiny zvýšenej hladiny lipidov v krvi?

1. Primárne – sú podmienené geneticky a horšie reagujú na liečbu
2. Sekundárne - môžu byť spôsobené:

a) nesprávnymi stravovacími návykmi
b) nezdravým životným štýlom, nedostatkom pohybu, nadváhou
c) ochorením pečene, pankreasu, zníženou funkciou štítnej žľazy alebo tehotenstvom
d) liekmi – hormonálna antikoncepcia, kortikoidy, lieky na odvodnenie, niektoré lieky na liečbu hypertenzie
e) zvýšenou hladinou homocysteínu vznikajúceho pri metabolizme aminokyseliny metionínu, obsiahnutej hlavne v živočíšnych bielkovinách (ide o novšiu teóriu)
 

Klasická liečba porúch metabolizmu tukov/cholesterolu
Terapia spočíva v komplexe diétnych opatrení so základným princípom zníženia príjmu cholesterolu a živočíšnych tukov na jednej strane a zvýšenie príjmu ovocia, zeleniny a vlákniny na strane druhej. Režimové opatrenia zahŕňajú redukciu nadváhy, zvýšenie pohybovej aktivity, nefajčenie. Farmakoterapia je založená na podávaní liekov – tzv. hypolipidemík, najčastejšie zo skupiny statínov a fibrát.ov. Neoddeliteľnou súčasťou je aj liečba sprievodných ochorení ako cukrovka, obezita a vysoký krvný tlak.

Cholesterol
Porucha metabolizmu tukov (lipidov), tzv. dyslipoproteinémia, patrí k jednému z najrizikovejších faktorov spôsobujúcich ochorenie srdca a ciev, ktorých následkom môže byť akútny infarkt myokardu, ischemická choroba srdca alebo cievna mozgová príhoda.

Poruchy metabolizmu tukov/cholesterolu a prípravky Energy
Prípravky Energy predstavujú významný prínos v prevencii a ovplyvnení komplikácií rozvinutého ochorenia. Tieto moderné bioinformačné výrobky sú alternatívou, ktorá ponúka celostný, prírodný a šetrný prístup.

Hlavné produkty
Prvý krok – Regalen • – podporuje činnosť pečene pri metabolizácii cholesterolu.
Dávkovanie: 5–9 kvapiek 3x denne.

Druhý krok – Korolen • – ide o základný prípravok na harmonizáciu a detoxikáciu kardiovaskulárneho systému.
Dávkovanie: 5–7 kvapiek 3x denne.

Vitamarin • – účinky omega–3 mastných kyselín na znižovanie hladiny cholesterolu a triglyceridov sa preukázali prostredníctvom početných klinických štúdií.
Dávkovanie: 2 tobolky 3x denne po jedle.

Doplnkové produkty
Celitin • – znižuje hladinu cholesterolu obsahom prítomného lecitínu. Zlepšuje elasticitu ciev.
Dávkovanie: 1 kapsula 1x denne.

Probiosan • – najnovšie výskumy preukázali schopnosť probiotických baktérií premieňať cholesterol na neúčinný koprostanol, a tým znižovať hladinu celkového i LDL-cholesterolu v krvi.
Dávkovanie: 1 kapsula 3x denne.

Flavocel • – hlavným prínosom sú jeho antioxidačné schopnosti. Bráni poškodeniu LDL-cholesterolu voľnými kyslíkovými radikálmi.
Dávkovanie: 1 tableta 3x denne.

Chlorella • – znižuje tvorbu vlastného, endogénneho cholesterolu v pečeni, podporuje vylučovanie cholesterolu stolicou.
Dávkovanie: 2 tablety 3x denne.

Doplnkové prípravky je vhodné striedať a je možné vzájomne ich kombinovať. Uvedené dávkovanie prípravkov je orientačné a musí byť upravené podľa stavu ochorenia a veku a reaktivity pacienta. Vo všeobecnosti platí, že v prípade chronických dlhodobých ochorení a vyššej vekovej kategórie používame dávky nízke, u mladých jedincov a pri akútnych stavoch dávky vyššie.

Kvôli presnejšej diagnostike a správnemu výberu prípravkov odporúčame podstúpiť vyšetrenie prístrojom Supertronic, ktorý pracuje na báze EAV. Toto vyšetrenie umožňuje odhaliť nedostatočné energetické funkcie jednotlivých orgánov a vytestovať najvhodnejšie prípravky na ich cielenú regeneráciu.

Prospekt Cholesterol spracoval MUDr. Jiří Hanzel

Prečítajte si aj naše ďalšie tématické materiály

Energy, spol. s r.o., ul. Mládeže 43, 945 01 Komárno, tel./fax: +421 35 7731 041, 045, info.sk @ energy.sk, www.energy.sk

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.