Žilová trombóza a tromboembolizmus

Ťažkosti, ktoré môžu hroziť aj počas cestovania či dovolenky

Žilová trombóza a tromboflebitída (t.j. tvorba krvných zrazenín a zápalu v žilách) najčastejšie dolných končatín, patria spolu s varixami medzi najčastejšie choroby žíl. Pritom trombóza, najmä hlbokých žíl, nesie so sebou značné riziko uvoľnenia krvnej zrazeniny a jej zanesenia krvou do pľúcnice so vznikom tromboembólie. V takomto prípade ide už o závažný zdravotný problém, ktorý ohrozuje život. Dlhodobé sedenie v dopravnom prostriedku so znehybnenými spustenými dolnými končatinami môže ohroziť naše zdravie aj počas cestovania na dovolenku!
 
Vznik žilovej trombózy podmieňuje viacero faktorov a príčin. Medzi najčastejšie príčiny patrí poškodenie žilového endotelu (vnútornej výstelky žíl) a žilových chlopní. Rizikom je už samotná prítomnosť kŕčových žíl (varixov) a chronická žilová nedostatočnosť s tvorbou opuchov. Ďalej sa objavuje po zavedení dlhodobej cievky (permanentného katétra) do žily, napríklad pri infúznej liečbe, po injekciách dráždivých látok. Aj pri sepse (otrave krvi) je toto riziko zvýšené. Ďalej sú to tzv. hyperkoagulačné stavy, t.j. také, pri ktorých je tendencia k nadmernému zrážaniu krvi, ďalej pri nádorových ochoreniach, pri užívaní perorálnej antikoncepcie, kde je hlavne u fajčiarok toto riziko vyššie. Patria sem aj všetky stavy spôsobujúce zhoršený žilový návrat krvi, čiže žilovú stázu. Napríklad po dlhších operáciách, pôrodoch, najmä ak sú pacienti na dlhšiu dobu imobilizovaní (pripútaní na lôžko). Zvýšené riziko trombózy nesie so sebou aj každé chronické ochorenie, ktoré znemožňuje primeraný pohyb, napríklad chronické srdcové zlyhávanie, prekonaná cievna mozgová príhoda s pohybovým postihnutím, stavy po závažných úrazoch a podobne.
Aj dlhodobá imobilizácia dolných končatín pri dlhom sedení so spustenými nohami v dopravnom prostriedku, napríklad v autobuse, aute, lietadle, a posobne, je rizikom aj u inak zdravých ľudí! Najmä, ak sú tam stiesnené pomery, vynútená poloha, tlak pritesných bezpečnostných popruhov, tesná spodná bielizeň, úzke gumičky napr. ponožiek, nohavičiek, ktoré sťahujú končatinu po jej obvode, „zarezávajú sa“, a podobne. Stav môže zhoršovať aj nedostatočný príjem tekutín, zanedbaný pitný režim.
Pri prevencii vzniku trombózy a tromboembólie je dôležité:
Zabrániť dlhodobému znehybneniu dolných končatín, aby sme nebránili voľnému žilovému prietoku. Počas dlhodobého cestovania je potrebné robiť aspoň krátke, ale pravidelné prestávky, zhruba po 2-3 hodinách jazdy. Ak to nie je možné, pomôže aspoň zmena polohy dolných končatín, ich zdvíhanie, či hýbanie prstami a priehlavkami, keď aktívnym pohybom svalov (najmä lýtkových) zapíname tzv. svalovú pumpu. Tá podporí prúdenie krvi žilami, zabráni stáze, vzniku opuchov a zlepší návrat žilovej krvi k srdcu. Zároveň je potrebné prijímať dostatok tekutín, najlepšie vody, v pravidelných časových intervaloch počas celého dňa, obzvlášť počas horúčav.
Súčasťou prevencie sú aj viaceré prírodné prípravky Energy:
Významne tonizujúco na žilovú stenu pôsobí bylinný krém RUTICELIT. Pomáha zlepšovať žilový návrat, zníži riziko tvorby opuchu, ustupuje pocit ťažkých nôh a napätia v lýtkach. Krém sa aplikuje niekoľko krát za deň (spravidla 2-3 krát) a zásadne sa nanáša smerom zdola nahor, t.j. od chodidiel a priehlavkov smerom hore cez predkolenie a lýtko, až na stehná. Nikdy nie opačne! V takom prípade by sme „zatláčali“ žilovú krv proti smeru jej fyziologického (normálneho) prúdenia, čím by sa zvyšoval tlak v žilách a poškodzovali by sa ich chlopničky.
Prípravok s celkovým regeneračným účinkom na srdcovo-cievny systém je bylinný koncentrát KOROLEN. Harmonizuje, regeneruje a detoxikuje srdcovo-cievny systém. Dávkovanie je na začiatku užívania nižšie (počas prvých 7-10 dní) obvykle 2-3 krát denne 2-3 kvapky v pohári vody, neskôr sa dávka zvyšuje na 2-3 krát denne 5-7 kvapiek. Po 3 týždňoch užívania nasleduje vždy 1 týždeň prestávka a v užívaní sa pokračuje ďalšie 3 týždne.
Vhodný doplnkový prípravok je FLAVOCEL, ktorý vďaka obsahu bioflavonoidov a vitamínu C poskytuje antioxidačnú ochranu aj bunkám cievneho endotelu (cievnej výstelky).
Na hĺbkovú očistu, detoxikáciu organizmu, sa odporúča humátový prípravok CYTOSAN. Tento čistý prírodný produkt je bohatý na obsah humátov, ktoré pôsobia hĺbkovo detoxikačne na celý organizmus, a zároveň zlepšujú reologické vlastnosti krvi, čím sa znižuje riziko tvorby trombov. Odporúča sa užívať ho 1-2 krát denne 1 kapsulku.
Ďalší osožný doplnok výživy v tejto indikácii je VITAMARIN. Vo svojej podstate ide o rybí tuk s obsahom omega 3 nenasýtených mastných kyselín. Tieto pomáhajú hlavne odbúravať cholesterol a tuky uložené v cievach, čím nepriamo zlepšujú ich priechodnosť, elasticitu a prúdenie krvi. Užíva sa 2-3 krát denne 2 kapsuly.
Vďaka známym antioxidačným a protizápalovým účinkom je možné odporúčať aj prípravky z radu tzv. zelených potravín, BARLEY, SPIRULINA BARLEY a CHLORELLA, a tiež ZELENÝ ČAJ GABA mimoriadnej kvality a účinku, ktorý zároveň príjemne osvieži telo aj myseľ.
 
MUDr. Július Šípoš


Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.