COVID-19 – ČO BY STE MALI VEDIEŤ?

 



Úvodné informácie

Článok sme vypracovali v spolupráci s lekárom. Nenahrádza však riadne lekárske vyšetrenie. Odporúčané prípravky nie sú lieky, ale prírodné rastlinné výťažky, vitamíny, produkty zdravej výživy patriace do kategórie potravinových doplnkov. V súčasnosti (k 30. 12. 2020) nie je známy, verejne dostupný (schválený) farmaceutický liek proti Covid-19.

Potravinové doplnky uvádzané v texte v mnohých prípadoch významne pomohli vlastnému imunitnému systému pacienta v liečbe a rekonvalescencii pri ochorení Covid-19.
Najlepšia a najzdravšia cesta samozrejme je – ochorenie nedostať – čiže prevencia, ktorú hlásal už nestor medicíny – najvýznamnejší antický lekár Hippocrates. Preto je treba využiť všetky dostupné prostriedky, ako sa jej vyhnúť.
Známa šifra „R-O-R“ – čiže „Rúško – Odstup – hygiena Rúk“ naozaj funguje.
Žiaľ, ochorenie je v súčasnosti na Slovensku značne rozšírené, preto je mimoriadne náročné úplne sa mu vyhnúť. Avšak v rámci prevencie, nielen tej primárnej (ako ho nedostať), ale aj sekundárnej (ako ho zvládnuť bez následkov na zdraví a minimalizovať ťažkosti spojené s priebehom), je rozumné zvýšiť si imunitu pohybom, životosprávou, zdravou stravou a využitím dostupných produktov zdravej výživy.

Najdôležitejším odkazom tohoto článku je, že ochorenie Covid-19 je nebezpečné, ale drvivá väčšina ľudí ho prekoná. Ťažký priebeh je zriedkavý a signifikantne častejší u ľudí nad 65 rokov veku a tiež u ľudí, ktorí majú nejakú predispozíciu, čiže sklon k ochoreniu. Tou najzávažnejšou a zároveň najčastejšou je obezita, až následne chronické ochorenia pľúc, srdca, či cukrovka. Preto je mimoriadne dôležité začať sa venovať pravidelnému pohybu, ktorý je výbornou prevenciou obezity, podporuje imunitu a kondíciu celého organizmu.




Aké sú príznaky a priebeh ochorenia?

 Prvé príznaky ochorenia sa spravidla dostavia niekoľko dní po vniknutí nákazy do organizmu, pričom maximum prejavov býva na konci prvého týždňa, resp. na začiatku druhého týždňa. Ak je priebeh nekomplikovaný, potom nastáva postupné zlepšovanie stavu.

Príznaky bývajú nasledovné:
- horúčka, ktorá však nemusí byť vždy prítomná,
- kašeľ, spravidla suchý, dráždivý, bolesti v oblasti hrudníka,
- bolesti hlavy, svalov, kĺbov, chrbta,
- neprekonateľná slabosť, zvýšená unaviteľnosť,
- sťažené dýchanie pri námahe,
- tiež strata čuchu a chuti,
- niekedy bývajú aj tráviace, kožné a očné problémy.


Niektorí pacienti uvádzali, že v prvých dňoch nákazy pociťovali zvláštny pocit svrbenia a škriabania v nose alebo v hrdle. Postihnutá môže byť aj pečeň, obličky a mozog. Bolesti hlavy, strata čuchu a chuti a svalové bolesti sú pomerne časté príznaky ochorenia Covid-19. Súbor uvedených príznakov môže pretrvávať aj po vyliečení z akútnej infekcie a označuje sa ako tzv. „mozgová hmla“. Pri nej je dominantná únava, porušené fyzické aj kognitívne schopnosti, čo sa prejavuje spomaleným myslením a vnímaním, sťaženým sústredením, zmätením a zabúdaním. Psychické zmeny sa môžu prejaviť aj halucináciami.

Našťastie, u väčšiny pacientov má ochorenie ľahký priebeh, takže ho prekonajú ľahko a bez následkov. Zvýšené teploty rýchlo ustupujú, krátko pretrváva slabosť a nechutenstvo, chuť a čuch sa môžu obnovovať dlhšie. Stredne ťažký priebeh trvá dlhšie, včítane rekonvalescencie niekoľko týždňov, dlhšie pretrváva najmä celková slabosť a znížená výkonnosť, dlhšia býva strata čuchu a chuti.
Ťažký priebeh je našťastie zriedkavý
a vyskytuje sa najmä u starších osôb nad 65 rokov a u ľudí so zvýšeným rizikom ochorieť. Takýmto rizikom je predovšetkým obezita, tiež chronické ochorenia pľúc, srdca, diabetes mellitus, onkologické choroby a imunodeficiencia. Pri ťažkom priebehu ochorenia je výrazne vystupňovaná slabosť, dýchavica, sťaženie pohybu až sklon ku kolapsu. Preto si ochorenie vyžaduje pokoj na posteli a starostlivosť druhej osoby so zabezpečením dostatočnej hydratácie a symptomatickej liečby.
Najťažšie stavy si vyžadujú intenzívnu hospitalizačnú liečbu, neraz aj umelú pľúcnu ventiláciu.




Čo by ste mali vedieť o nákaze a jej šírení?

Keďže ide o vírusové ochorenie dýchacích ciest, šíri sa vzdušnou kvapôčkovou cestou v podobe vydychovaných, resp. vykašliavaných mikrokvapôčok obsahujúcich vírusy. Nakaziť sa možno prostredníctvom úzkeho kontaktu s osobou, ktorá má vyššie uvedené symptómy ochorenia, najmä kašeľ. Avšak nákazlivá osoba, prenášač, vôbec nemusí mať žiadne príznaky a môže vírus prenášať. V tom je toto ochorenie tak nebezpečné.

Nižšie nájdete možnosti prenosu, ako ich uvádzajú odborníci.*

Preto je veľmi účinné dodržiavanie zásady „R-O-R“: nosenie Rúšok, dodržiavanie Odstupu cca 2 metre a umývanie, resp. dezinfekcia Rúk. Samozrejme, pravidelné vetranie, vyhýbanie sa stretávaniu vo väčších skupinách a ľuďom, ktorí sú chorí, alebo s podozrením na ochorenie v karanténe a pod. No a v neposlednom rade, udržať si imunitný systém v dobrej kondícii, ktorý si s prípadnou infekciou ľahšie a bez následkov poradí.




Kedy kontaktovať lekára?

Ak príznaky ochorenia neustupujú, alebo sa po prechodnom zlepšení vrátia, t.j. ak po 7 až 10 dňoch od vzniku ochorenia pretrvávajú vysoké teploty nad 38° C, alebo sa opätovne vracajú. Taktiež, ak pretrváva či zhoršuje sa kašeľ a dýchavica, je nutné navštíviť lekára a realizovať RTG hrudníka na vylúčenie zápalu pľúc, ktorý je častou komplikáciou pri tomto ochorení.

V tomto prípade je nutná antibiotická liečba, niekedy aj hospitalizácia a intenzívna liečba, ktorú navrhne ošetrujúci lekár na špeciálnom “Covidovom oddelení“.  Po prepustení z nemocnice, alebo prekonaní zápalu pľúc aj ambulantne, je vhodné s časovým odstupom niekoľkých týždňov navštíviť ambulanciu pľúcneho lekára, ktorý zváži kontrolný RTG hrudníka či spirometrické vyšetrenie a posúdi možný vývoj chronických pľúcnych komplikácií.

 V prípade zhoršenia stavu, na akútne vyšetrenie do nemocnice sa treba dostať „covidovou “ rýchlou zdravotnou službou, cestou 155 alebo 112. V žiadnom prípade nesmiete ísť mestskou hromadnou dopravou, bežným taxíkom či inak svojpomocne.



Ako zmierniť priebeh alebo odstrániť príznaky pomocou potravinových doplnkov?

Už pri prvých príznakoch odporúčame okamžite nasadiť Vironal, Flavocel, Cistus Complex aj Vitamarin. Proti kašľu sa osvedčil King Kong a vhodný je aj nový prípravok Offtusin. Príznaky obvykle už po 5 až 7 dňoch postupne ustupujú, stav sa začína zlepšovať. Slabosť, nevýkonnosť a pocit nedostatku vzduchu pri námahe odznievajú asi dva-tri týždne. Ale podstatné zlepšenie celkového stavu chorý pocíti obvykle po dvoch týždňoch od nástupu príznakov v prípade ľahkého priebehu a na tretí týždeň by všetky príznaky mali ustúpiť. Nastáva obdobie rekonvalescencie, teda zotavovania sa, v ktorom sa odporúča pokračovať v užívaní prípravkov Cistus Complex a Vironal, vhodný je aj Probiosan, Vitamarin a Stimaral.




Čím uľahčiť organizmu regeneráciu v rekonvalescencii (zotavenie po chorobe)?

V období rekonvalescencie – druhý, resp. tretí týždeň od vzniku príznakov – nie sú nutné žiadne zvláštne opatrenia. Samozrejme, je potrebné ešte určité šetrenie, vyvarovať sa ťažkej námahe. Je mimoriadne vhodné pokračovať v posilňovaní imunity: Vironal, Vitamarin, Flavocel, Fytomineral, Vitaflorin a tiež Imunosan.
Ak dlhšie pretrváva kašeľ, či bolesti svalov, je vhodný King Kong.
V prípade pretrvávajúcej únavy je veľmi prospešný Stimaral.
Ak došlo k strate čuchu a chuti do jedla, pomôže ich obnoviť Vironal – doteraz vo všetkých prípadoch pomohol vrátiť čuch do 3 mesiacov pravidelného užívania.

V ďalšom priebehu rekonvalescencie, ako sa stav organizmu postupne zlepšuje a sily sa vracajú, môžete začať s postupným zaťažovaním organizmu športom, na aký ste boli zvyknutí. Intenzitu záťaže však zvyšujte len pozvoľna a najmenej pol roka maximálne na 80 % srdcovej frekvencie podľa vekovej tabuľky (samozrejme, závisí to aj od celkovej kondície a trénovanosti organizmu).
Zároveň si doprajte veľa oddychu, ľahko stráviteľnú stravu a cielene sa vyhýbajte stresu. Po prekonaní koronavírusovej infekcie, potvrdenej PCR testom, by mala pretrvávať odolnosť (imunita) voči reinfekcii po dobu 3 až 6 mesiacov. Nie je to však pravidlo, záleží od množstva protilátok v tele, ktoré sa dajú spoľahlivo určiť len vyšetrením.




Odpovede na najčastejšie otázky

Čo robiť, ak mám pocit, že ochorenie neustupuje alebo sa po prechodnom zlepšení vracia?
Ak máte aj po viac ako 7-10 dňoch od vzniku ochorenia:
- vysoké teploty nad 38° C alebo sa vám vysoké teploty vrátia
- alebo pretrváva či zhoršuje sa kašeľ a pocit dýchavice
Je nutné navštíviť lekára a realizovať RTG hrudníka na vylúčenie zápalu pľúc, ktorý môže byť komplikáciou pri ochorení Covid - 19.

Mám pozitívny PCR alebo antigénový test, čo robiť?
Pokiaľ ste mali pozitívny test na Covid-19, mali by ste vy a členovia vašej rodiny stráviť 10 dní v karanténe. Je to dôležité, aby ste chorobu ďalej nešírili.

Je to dôležité preto, že aj v prípade bezpríznakového priebehu infekcie, môžete predstavovať riziko pre rodinných príslušníkov, najmä tých vo vyššom veku, s obezitou či inými chronickými ochoreniami, ktoré potom vedú k ťažkému priebehu ochorenia.




Niekoľko užitočných poznámok na záver

Ak ste počas karantény nepociťovali žiadne príznaky ochorenia, je možné že váš test bol falošne pozitívny (menej ako 5% pravdepodobnosť), alebo ste infekciu koronavírusom prekonali bez príznakov. Druhá možnosť je celkom bežná u mladých a inak zdravých ľudí a detí. Preto by bolo vhodné overiť výsledok PCR testom (výter z nosa a hrdla). Nie je to však nevyhnutné, chybovosť antigénových testov je minimálna (pod úrovňou 5%).

Je dôležité, aby hlavne mladí a zdraví, ktorí zjavne neprekonali infekciu koronavírusom, alebo neboli pozitívne testovaní s potvrdením pozitivity PCR testom, pri stretnutí s rizikovými osobami používali rúško, dezinfikovali si ruky, či minimalizovali osobný blízky kontakt. To isté platí pre rizikové osoby a seniorov.

Pri pozitívnom antigénovom teste alebo pri potvrdenom PCR teste je takmer isté, že vírus cez vás prechádzal, aj keď sa nemusel prejaviť vďaka vašej prirodzenej odolnosti.

V prípade potvrdenia infekcie má aj pri bezpríznakovom priebehu význam skontrolovať množstvo Sars-cov-2 protilátok v krvi (IgG, IgM). Ide o jednoduchý test z krvi. Informujte sa u svojho lekára, prípadne v lekárni.

Pri ich dostatočnej hladine je takmer isté, že najbližších 3-6 mesiacov nebudete infekční a ani znovu neochoriete.

O dlhšom trvaní odolnosti nie sú zatiaľ dostatočné informácie, vzhľadom na krátkosť trvania pandémie.

Ak máte hladinu protilátok nízku, nie je isté, že ste voči novému nakazeniu imúnny, čo by mohlo ohroziť vašich blízkych či známych, v prípade, ak by ste sa znovu stali roznášačom vírusu.

Podľa najnovších informácií sa očkovanie odporúča aj v prípade, že ste vírus prekonali, spravidla sa realizuje po 3 mesiacoch od prekonania infekcie.

Tí, čo prekonali ochorenie a majú dostatočnú hladinu protilátok v krvi, si môžu užívať komfort bezpečia aj so svojimi blízkymi.

Nosenie rúšok, v prípade že ste Covid-19 prekonali, nie je nevyhnutné, ale pozor, môže byť podľa nariadení úradov v danom čase povinné.

*Možnosti prenosu

Nakaziť sa možno prostredníctvom úzkeho kontaktu s osobou, ktorá má vyššie uvádzané symptómy tohto ochorenia (najmä kašeľ), zvlášť kvapôčkovou infekciou.

Úzky kontakt a bežný kontakt (https://korona.gov.sk/uzky-kontakt/)

Úzky kontakt je definovaný ako:
• kontakt s osobou, pri ktorom je vysoké riziko expozície,
• osobný kontakt s prípadom COVID-19 do dvoch metrov dlhšie ako 15 minút, alebo
• fyzický kontakt s prípadom COVID-19, alebo
• nechránený priamy kontakt s prípadom COVID-19 v uzavretom prostredí (napr. v domácnosti, triede, zasadacej miestnosti, nemocničnej čakárni atď.) dlhšie ako 15 minút, alebo
• sedenie vedľa prípadu COVID-l9, vo vzdialenosti do dvoch sedadiel v lietadle (v akomkoľvek smere), alebo
• poskytovanie starostlivosti a obsluhovanie v časti lietadla, kde sedel prípad COVID-19. Pod úzkym kontaktom sú myslené aj konkrétne osoby a to: osoby poskytujúce starostlivosť a členovia posádky obsluhujúci v časti lietadla, kde sedel prípad COVID-19,
• činnosť zdravotníckeho pracovníka alebo inej osoby poskytujúcej starostlivosť prípadu COVID-19, alebo činnosť pracovníka laboratória manipulujúceho so vzorkami prípadu COVID-19 bez odporúčaných OOP alebo s možným porušením použitia OOP.

Bežný kontakt je definovaný ako:
• kontakt s osobou, pri ktorom je nízke riziko expozície,
• osobný kontakt s prípadom COVID-19 do dvoch metrov kratšie ako 15 minút, alebo
• kontakt s prípadom COVID-19 v uzavretom prostredí (napr. v domácnosti, triede, zasadacej miestnosti, nemocničnej čakárni atď.) kratšie ako 15 minút, alebo
• cestovanie osoby spolu s prípadom COVID-19 akýmkoľvek dopravným prostriedkom (s výnimkou lietadla),
• činnosť zdravotníckeho pracovníka alebo inej osoby poskytujúcej starostlivosť prípadu COVID-19, alebo činnosť pracovníka laboratória manipulujúceho so vzorkami prípadu COVID-19 s odporúčanými OOP

Ak Váš kontakt s pozitívnou osobou bol vyhodnotený ako bežný kontakt, aj tak je potrebné:
• denné sledovanie príznakov kompatibilných s COVID-19 vrátane horúčky akéhokoľvek stupňa, kašľa, únavy alebo problémov s dýchaním, straty čuchu, chuti alebo porucha chuti,
• opatrenia zamerané na obmedzenie fyzického kontaktu a vyhýbať sa cestovaniu,
• prísnu hygienu rúk a opatrenia respiračnej etikety,
• ak sa vyskytnú príznaky, zotrvať v domácej izolácii a kontaktovať telefonicky lekára.

MUDr. Július Šípoš, lektor, predseda Odbornej rady Energy
Jozef Černek, riaditeľ Energy, spol. s r.o.


Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.