Humátové produkty na vonkajšie užívanie

Prakticky všetky humátové produkty Energy je možné aplikovať na kožu z liečebných aj kozmetických dôvodov. Každý má však svoje špecifiká a vhodné okruhy použitia.

Cytosan Fomentum je určený predovšetkým na aplikáciu v podobe obkladov a zábalov jednoduchým rozmiešaním sypkej zmesi s malým množstvom vody. Podporuje detoxikačné schopnosti kože a jej regeneráciu a pôsobí výrazne protizápalovo aj na hlbšie uložené tkanivové štruktúry. Obklady z Cytosanu Fomentum sa teda dajú použiť na zápalové ochorenia vnútorných orgánov (napr. pečeň, obličky, pľúca, slezina, pankreas) a na všetky zdravotné problémy pohybového ústrojenstva (pomliaždeniny, zlomeniny, zápalové a degeneratívne kĺbové ochorenia, bolesti, natiahnuté svaly). Je možné kombinovať ho - veľmi úspešne - s celým Pentagramom krémov alebo prípravkom Drags Imun, ktoré ďalej špecifikujú oblasť použitia zábalu. Zábal alebo obklad s Cytosanom Fomentum sa dá použiť aj pri rôznych poruchách reprodukčných orgánov, bolestivej alebo nadmernej menštruácii, vleklých zápaloch maternice alebo kvasinkových ochoreniach rodidiel. Vonkajšia aplikácia pomáha aj pri bolestiach zubov, zápale zubných vačkov, ďasna a na opuchy.

Cytosan Fomentum je možné rozpustiť vo vode a užívať formou kúpeľa, najmä sedacieho, pri gynekologických a urologických problémoch. Kúpeľ zlepšuje kvalitu kože, uľavuje od svrbenia pri vyrážkach a kožných ochoreniach, pôsobí protizápalovo a pomáha regenerácii kože a slizníc.

Balneol je určený predovšetký na kúpele, ale dá sa z neho vytvoriť aj obklad, a to nakvapkaním na buničitú vatu a priložením na postihnuté miesto. Balneol ako obklad je vhodné užívať v prípadoch, keď je výhodné, aby sa postihnuté miesto dôkladne prekrvilo (vedľajší účinok éterických olejov). Naopak, nevhodné je aplikovať koncentrovaný Balneol na poškodenú pokožku a otvorené rany.

Cytosan a Cytosan Inovum sa dajú použiť aj zvonka – jednak na umývanie povrchových poranení, vyrážok a chronických otvorených rán (vredy predkolenia) a ďalej ako veľmi účinný kozmetický prostriedok ve forme pleťových masiek. Aj v tomto prípade je ideálne dopĺňať účinky kyseliny jantárovej a humínových látok účinkami bylinných krémov. Pridaním konkrétneho krému sa dá vytvoriť maska priamo na mieru pre konkrétny typ pleti. Cytosan a Cytosan Inovum sa zmiešajú s vodou a následne s nahrubo mletou soľou Biotermal, a vytvoria tak prírodný, veľmi účinný peeling.

Cielené kombinácie Cytosanu s krémami Pentagramu:

  • Cytovital + Cytosan – zrelá, suchá pokožka, vrásky
  • Protektin + Cytosan – mladistvá, problematická pokožka, pigmentové škvrny
  • Artrin + Cytosan – čistenie pokožky, liečba zápalov tvárových dutín a bolestí zubov
  • Droserin + Cytosan – rozjasnenie a spevnenie pokožky, vhodné pri nádche a kašli
  • Ruticelit + Cytosan – protizápalový účinok na kožu a hlbšie uložené tkanivá a orgány

Účinky humátov na pohybové ústrojenstvo

Vzhľadom na to, že humáty sa uplatňujú pri detoxikačných procesoch a pôsobia preukázateľne antioxidačne a silne protizápalovo, je vhodné využiť ich účinky pri liečbe chronických zápalových kĺbových ochorení, napríklad pri artritíde, reumatoidnej artritíde a dne. Humáty majú súčasne preukázateľne pozitívny vplyv na regeneráciu kĺbov a zlepšujú mobilitu celej pohybovej sústavy vrátane chrbtice.

Čo je kúpeľ?

Kúpeľ je vonkajšia aplikácia, pri ktorej je celé telo alebo jeho časť umiestnená v prostredí pôsobiacom na pokožku. Tým môže byť tekutina (najčastejšie voda), peloid (rašelina alebo bahno), svetlo, teplo, vzduch (s obsahom rôznych plynov alebo silíc), piesok - alebo ich vzájomná kombinácia. Pôsobenie kúpeľa spočíva v termofyzikálnych, fyzikálno-chemických a biochemických účinkoch. Optimálna starostlivosť o pokožku tela nemusí byť zložitá ani drahá. Príroda poskytuje veľké bohatstvo šetrných a dobre znášanlivých látok, ktorými sa telo môže ošetrovať. Kúpeľ s rôznymi vhodnými účinnými látkami pomôže k dobrému zdravotnému stavu, vnútornej harmónii, dodá sviežosť a mladistvý vzhľad. Po tisícročia považovalo ľudstvo vodu, slnko, rastlinné výťažky, rašelinu a bahno za elixíry zdravia a krásy.

Teplota kúpeľa sa bežne pohybuje medzi 35–40 °C. Vo všeobecnosti platí, že chladnejší kúpeľ skôr dráždi, povzbudzuje, a teplejší upokojuje a uvoľňuje. Príprava kúpeľa sa obyčajne odporúča vo večerných hodinách. Kúpeľ sa nikdy neaplikuje tesne pred jedlom alebo s plným žalúdkom. Čas trvania kúpeľa je cca 5–30 minút podľa teploty, typu kúpeľa, druhu problémov, stavu a veku kúpajúceho. Po kúpeli je vhodné telo osprchovať čistou vodou a neutierať, pokožku ošetriť telovým mliekom. Odporúča sa urobiť suchý zábal v prestieradle, telo prikryť tenšou dekou a 1/2 hodiny odpočívať na lôžku – tým sa účinky kúpeľa umocnia.

Pôsobenie rašelinového kúpeľa

Ideálna teplota pre rašelinový kúpeľ je 35–37 °C. Pôsobením humínových látok sa z pokožky vyplavujú škodlivé usadeniny, a tým sa obnovujú jej prirodzené funkcie. Správne fungovanie pokožky má veľký vplyv na zdravý krvný obeh a krvný obeh ovplyvňuje dobrú funkciu celého organizmu. Nemôžeme zabúdať, že pokožka je našou prirodzenou ochranou proti infekciám a chorobám, a preto si zaslúži našu zvýšenú pozornosť. Humínové látky zmierňujú prejavy podráždenej a svrbiacej pokožky a posilňujú ochranný kyslý plášť, vďaka ktorému sa telo lepšie bráni chorobe, zvyšuje sa nešpecifická imunita organizmu. Rašelinové kúpele sú osvedčeným prostriedkom predovšetkým pri liečbe gynekologických a kožných ťažkostí a ochorení pohybového ústrojenstva. Ich účinky sa však odrážajú aj na zlepšení krvného obehu, posilnení imunitného systému, zmiernení zápalových pochodov v organizme a podpore detoxikácie tela. Humátové kúpele majú aj stabilizačný a na psychiku uvoľňujúci vplyv a celkovo podporujú regeneráciu organizmu.

Súčasne sa odporúča ošetriť cele telo krémom z Pentagramu alebo telovým mliekom Caralotion na podporu regenerácie organizmu.

Balneol humátový kúpeľ má vďaka obsahu ricínového oleja menšiu schopnosť podporovať výmenu látok medzi kúpeľom a vnútorným prostredím organizmu. Balneol je teda vhodné používať viac s ohľadom na obsah éterických silíc, ktoré majú vynikajúce aromaretapeutické vlastnosti a priaznivo pôsobia predovšetkým na nervový a dýchací systém.

Mgr. Tereza VIKTOROVÁ (PD Humátov)

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.