Potrebujete psychoterapeuta? Zviera vám ho nahradí!


Určite to poznáte z vlastnej skúsenosti. Už len pohľad na psa vyvádzajúceho s obľúbenou hračkou alebo behanie morčiatka v jeho milovanom kolotoči vám dokáže vykúzliť úsmev na perách aj vo chvíľach, keď vám zrovna nie je do spevu. A naopak, chvíľka strávená s mačkou alebo králičkom na kolenách vás dokáže úžasne upokojiť aj v okamihoch, keď prídete z práce nervózni a neviete, kam skôr skočiť. Áno, váš domáci miláčik dokáže byť najúčinnejším psychoterapeutom. Ako to robí?

Vo chvíľach, keď svoje obľúbené zvieratko hladíte, hmatové vnemy uvoľňujú množstvo biologicky aktívnych látok. Je to najmä serotonín, ktorému sa nie nadarmo hovorí hormón dobrej nálady. Upokojuje totiž myseľ a zároveň zlepšuje náladu. Okrem toho sa uvoľňujú aj endorfíny, ktoré navodzujú pocit blaženosti a majú schopnosť tlmiť prípadnú bolesť. Možno budete teraz namietať, že lepšie je hladiť dieťa, partnera alebo partnerku. Prečo zrovna zviera? Ale čo keď deti už odrástli a majú samostatný život, človek zostal sám alebo sa s partnerom odcudzili? Domáci miláčik je vtedy účinným pomocníkom proti samote a celkovej rezignácii. Postará sa o vyplnenie prázdnych chvíľ, vyžaduje našu pozornosť, chce sa hrať alebo sa hrá sám. Pri prechádzkach sa psíčkari zbližujú a často sa medzi nimi vytvárajú priateľské vzťahy. Bez venčenia by pravdepodobne žiadnych priateľov nezískali.

Aj v rodinách s malými deťmi majú zvieratká svoju nezastupiteľnú rolu. Z hladkania zvieraťa sa stáva rituál, ktorý sa prenáša aj na ďalších členov rodiny a králik, morča alebo mačka tak svojim spôsobom „poľudšťuje“ celú rodinu. Pomáha totiž udržiavať lepšie vzťahy. Starostlivosť o zvieratá pôsobí veľmi pozitívne na deti. Malí chovatelia sa učia zodpovednosti a vytvárajú si návyky. Učia sa vcítiť sa do potrieb a pocitov svojho kamaráta, učia sa empatii.

V neposlednom rade je známe, že deti, ktoré vyrastajú so zvieraťom, sú vo všeobecnosti zdravšie, majú lepšie vyvinutý imunitný systém a oveľa zriedkavejšie trpia alergiou. Dokonca existuje mnoho prípadov, keď dieťa alergické na srsť zvieraťa stratilo alergiu pri pomalom a opatrnom navykaní si na zviera. Je to podobný účinok ako v prípade vakcinácie proti alergii.
Zviera ako spoločník môže „poľudštiť“ človeka, pomáha vychovávať deti, približuje nás k našim koreňom a pôsobí ako skvelý psychoterapeut.

MVDr. Lubomír CHMELAŘ, PhD.

  • EnergyVet - všetko pre zdravie Vašcih miláčikov

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.