Niet na svete byliny, aby na niečo nebola

Jojoba – pozdravy z púšte

Jojoba je suchu odolný, dlhoveký ker – môže sa dožívať viac než 100 rokov. Z jeho semien sa lisuje výnimočný olej s využitím nielen v medicíne. Jojoba, Simmondsia chinensis, jediný druh svojej čeľade, sa pôvodne mala nazývať Simmondsia californica. Pochádza z  púští Kalifornie, Arizony a Mexika (Sonora, Mojave, Baja) a s Čínou nemá nič spoločné. Druhové meno ”chinensis” bolo do herbára zapísané omylom. A ako sa hovorí, ”co je psáno...” Aj v slovenčine má rastlina názov jojoba čínska.
Jojoba je stále zelený, maximálne 3 m vysoký ker. Širokú korunu zahusťujú drobné (asi 3 cm) oválne listy šedozelenej farby. Sú tučné a proti nežiadúcim výparom ich chráni vrstvička vosku. Jojoby sú jednopohlavné rastliny s malými, nenápadnými zelenožltými kvetmi (nemajú korunné lístky). Na severnej pologuli vytvárajú zavčas na jar kvitnúce jojoby celé mračná peľu. Ak sa podarí oplodnenie, vzniká plod – tobolka s jediným semenom, ktoré pripomína oriešok či veľké kávové zrno. Domorodci preto jojobu nazývajú coffeeberry. Niekedy však aj kozí, jelení alebo prasačí orech – stále zelený ker je totiž zdrojom potravy mnohých zvierat: jeleňov, divokých kôz, koňov a dobytka. Semená lúskajú aj veveričky, králiky a väčší vtáci.

Tekuté zlato Apačov
Stredoamerickí Indiáni, napr. Apači, poznali a používali púštny orech (v jazyku o‘odham nazvaný ho-ho-ba) samozrejme dávno pred nástupom bielych tvárí. Používanie jojobovej masti na zjemnenie kože a vlasov, dokonca aj pri spracovaní zvieracích koží, popísali až začiatkom 18. storočia misionári v Mexiku. Tehotné Apačky vraj používali pastu z ho-ho-ba aj na uľahčenie pôrodu, lovci a zlodeji koní na zahnanie hladu – simmondsin, ktorý obsahuje, potláča chuť do  jedla. Preto sa využíva aj pri redukčnej diéte. Dnes sa jojoba komerčne pestuje v suchých oblastiach Mexika, na juhu USA, v Argentíne, Peru, Austrálii, Izraeli alebo v Španielsku. Plody sa zbierajú obvykle ručne, pretože dozrievajú postupne. Výnos sa pohybuje okolo 3,5 t/ha v závislosti na veku rastlín. Šľachtením sa zvyšuje obsah oleja v semenách až nad 50%. Je to číra, zlatistá kvapalina s veľmi jemnou orechovou vôňou. Hoci je vo všeobecnosti známa ako olej, ide o kvapalný vosk (teplota topenia 7°C). Obsahuje množstvo nenasýtených mastných kyselín, vitamíny (najmä E), minerály a estery, zložením veľmi podobné tuku z veľrýb a ľudskému kožnému mazu. Na rozdiel od väčšiny ostatných rastlinných olejov neobsahuje triglyceridy, takže prakticky nežltne.

Balzam na koži
Jojoba sa neužíva vnútorne (vosk sa nestrávi), o to väčšie využitie má zvonka. Unikátne vlastnosti nominujú jojobový olej medzi najkvalitnejšie a najvšestrannejšie látky na starostlivosť o kožu. Aj o tu najcitlivejšiu, detskú. Vytvára ochrannú vrstvičku, ktorá ochraňuje kožu pred vysychaním, vyživuje ju, zvyšuje elastickosť, vyhladzuje vrásky, jazvy a strie, a regeneruje pokožku celého tela (aj vlasy a nechty). Pôsobí protizápalovo, preto je vhodný aj na spáleniny, popraskanú kožu, akné či opary. Účinne pomáha aj pri lupienke. Aj kaderníci dnes potvrdzujú in-diánsku skúsenosť. Jojobový olej pomáha pri lupinách a svrbení, zlepšuje kvalitu vlasov, dodá im lesk a jemnosť. Dokonca podporuje opätovný rast vlasov. Veľmi dobre sa roztiera a vstrebáva. Má prirodzený UV faktor 3–4.

Výživné palivo
Po tom, čo sa v 20. rokoch 20. storočia zistilo, že jojobový olej má takmer rovnaké zloženie ako veľrybí tuk, a navyše nezapácha, zachránila táto rastlina život mnohým veľrybám. Hoci sú semená jojoby vo veľkom množstve toxické a nestráviteľný vosk pôsobí preháňavo, Indiáni ich dodnes používajú aj ako jedlo, pre seba, aj pre dobytok. Múčka po vylisovaní oleja obsahuje až 30% bielkovín a väčšinu aminokyselín – je teda veľmi výživná. Z pražených a drvených semien potom pripravujú nápoj podobný káve. Jojobový olej sa využíva prevažne v kozmetickom a farmaceutickom priemysle na krémy, šampóny a  kondicionéry, rúže, mejkapy, telové mlieka, masážne oleje, atď. Zaujímavý je však aj pre iné odvetvia. Skrýva rovnaké množstvo energie ako nafta a menej emisií než iné biopalivá, takže čoskoro by mohol nahradiť repku. Olej z jojoby obsahuje aj Dermaton oil od Energy – zmes prírodných olejov, ktorá zregeneruje vašu pokožku, či už trávite dovolenku v sedle ťavy alebo na deke pri rybníku. Na krásne leto, nezabudnuteľné zážitky a šťastné návraty s jojobou!   

Mgr. Vladimír Vonásek

xSys-5927x 

 

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.