Ako zvládnuť operačný výkon?

  • Leták na stiahnutie vo formáte PDF
MOTTO: NATURA DUCE ERRARE NULLO MODO POSSUMUS.
               Pod vedením prírody nemôžeme nikdy pochybiť.

                                                                                      (Cicero)

 Ľudstvo od nepamäti využíva v prípade ochorenia či úrazu rôzne prostriedky na opätovné obnovenie zdravia. K týmto prostriedkom patria okrem zvonka a vnútorne užívaných liečiv aj manuálne postupy, medzi ktoré sa ráta aj operačný výkon. Budem rád, ak táto brožúra pomôže v neľahkej psychosomatickej orientácii pacienta – klienta, ktorý prehlási:
SKALPELU SA NEBOJÍM, S ENERGY TO VYDRŽÍM!

                                                                                                                     MUDr. Jan Stránský

ÚVOD
Rovnako ako ostatné ľudské činnosti, aj operačný výkon v lekárskych odboroch (chirurgia, ortopédia, gynekológia, urológia, ORL, očná medicína…) prešiel historickým vývojom a dnes zahŕňa širokú škálu často prístrojových zásahov do ľudského organizmu. Napriek tomu je tu aj naďalej nezastupiteľná ruka operatéra, ktorá vedie skalpel, laser, kryosondu, ovládač pri robotickom operačnom výkone, endoskopický operačný nástroj, a pod.
Málokomu by však napadlo, že prípravky Energy môžu veľmi účinne pomáhať aj vo vzťahu k takému špecifickému úkonu, akým je operačný výkon.
Táto brožúra slúži ako orientačný sprievodca a je určená laickej verejnosti. Vo všeobecnej časti sa nedá vyhnúť základným informáciám a vymedzeniu pojmov. Držme sa zásady – vedomosti sú polovica úspechu, alebo inak – šťastie praje pripraveným.

ZÁPADNÁ VERZUS VÝCHODNÁ MEDICÍNA A OPERAČNÝ VÝKON
Obidve majú rovnaký predmet záujmu – človeka a jeho chorobu. Účelom tohto konštatovania nie je analýza rozdielov. Obe medicíny majú diagnostiku, liečbu a viac či menej sofistikovanú prevenciu. Z praxe môžem celkom zodpovedne povedať, že v našich podmienkach sa s výraznou výhodou pre pacienta dajú využívať oba systémy.

V rámci prevencie, t.j. na optimálnu prípravu organizmu na operáciu, či dokonca aby sa operácia napokon ani nemusela uskutočniť, sa môžu využívať skôr princípy východnej medicíny – od akupunktúry, akupresúry cez meridiánovú masáž, bankovanie, užívanie prípravkov Energy zvonka aj zvnútra až po zodpovedajúcu racionálnu životosprávu, pitný režim a ďalšie. Princípy východnej medicíny možno kombinovať aj s prevenciou z oblasti západnej medicíny.

Pri diagnostike je výhodné využívať obidva systémy!

a) Laboratórne biochemické výsledky, sérologické vyšetrenie protilátok, hormonálny stav, nálezy röntgenových vyšetrení, CT, magnetická rezonancia, ultrazvuk, denzitometria, EKG a ďalšie postupy z ponuky západnej medicíny nám častokrát ukážu aktuálny stav organizmu bohužiaľ až v rámci predoperačného vyšetrenia. Preto odporúčam vykonať tieto vyšetrenia už oveľa skôr ako sa indikuje operácia, na základe vlastnej požiadavky, a to aj za cenu priamej platby.
b) Východná diagnostika (EAV – diagnostická elektroakupunktúra podľa Volla, meridiánová diagnostika, prístroj Supertronic Energy, …) nám často veľmi presne napovie, kde je príčina, a nielen aktuálny dôsledok stavu diagnostikovaného západnými metódami.
Kvalitne interpretované závery západnej a východnej diagnostiky sa nerozchádzajú, naopak dopĺňajú, respektíve zhodujú.

V liečbe sa častokrát už nevyhneme operačnému výkonu, celkom iste nie v prípade vitálnej indikácie. Aj akútne stavy sú v kompetencii západnej urgentnej medicíny. Inú kapitolu predstavujú plánované operačné výkony, kde môžeme dobre využiť západnú všeobecnú aj cielenú predoperačnú diagnostiku a indikáciu výkonu (u neskôr zistených neakútnych stavov) na kvalitnú cielenú predoperačnú prípravu, na ktorú nie je časový tlak. Tu sa opäť ponúka úprava patologických stavov prípravkami Energy, prípadne s možnosťou kombinácie so západnou predoperačnou prípravou.

S vyššie uvedeným korešponduje určitý rys celostnosti v pohľade na zdravie podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Tá definuje zdravie ako „stav fyzickej, psychickej, sociálnej a estetickej pohody“. Teda nejde len o neprítomnosť fyzickej choroby alebo vady. A v tomto ohľade má WHO rovnaký názor na zdravie ako tradičná čínska medicína, a rovnako aj firma Energy.

1. PREVENCIA
Operačný výkon napráva poruchu zdravia z vitálnej indikácie, akútne či plánovane. Mnoho porúch zdravia nemôžeme vopred celkom ovplyvniť, napríklad úrazy, niektoré prenosné choroby, vrodené vady… Ale to neznamená, že prevencia nemá význam, naopak. Ak sa človek od mladosti správa k svojmu zdraviu trvalo zodpovedne – aktívne – nemusí byť operácia nevyhnutná.  
Čo je nevyhnutné dodržiavať?
– racionálny zdravý životný štýl vrátane stravovania a pitného režimu
– primeranú fyzickú aktivitu
– absenciu negatívnych návykov a závislostí
– duševnú hygienu
– pozitívne myslenie…

Aj ťažké zdravotné postihnutie zlúčiteľné so životom s nevyhnutnosťou neodkladnej operácie, akým je napríklad ťažký úraz či viacpočetné zranenie, sa oveľa lepšie znáša ako pri operácii, tak aj v pooperačnej rekonvalescencii, ak je pacient v kvalitnej predoperačnej zdravotnej kondícii. Teda zdravý, bez komorbidít. To samozrejme platí vo všeobecnosti pri každom operačnom výkone, nielen pri akútnych rozsiahlych operáciách.

V našom často nevyváženom či jednostrannom stravovaní nemusí byť všetko, čo potrebujeme k dokonalému zdraviu. Životné prostredie a štýl nás zaťažujú množstvom toxínov, takže je vhodná detoxikácia organizmu. Práve tu je nezastupiteľná úloha prípravkov Energy, ktoré predstavujú prepracovaný systém v oblasti vnútorného aj vonkajšieho preventívneho užívania. A kedy s tým začať? Ako inak než v rodine od mladosti, lebo aj dnes platí rovnako ako pred tisícročiami – „čo sa v mladosti naučíš, na starosť akoby si našiel“.

Ako sa premieta zdravotný stav orgánových sústav alebo jednotlivých orgánov do prevencie?
Často v dvoch rovinách. Zoberme si napríklad poruchu prekrvenia pri artérioskleróze. Po prvé, prejaví sa zlým hojením - od operovanej oblasti až po kožnú jazvu. Po druhé, zlý stav cievnej sústavy môže znamenať bezprostrednú operáciu, v tomto prípade až amputovanie časti dolnej končatiny pre gangrénu, môže nasledovať kardiochirurgický výkon, a pod.
Teda všeobecne: zanedbanie prevencie vo svojom dôsledku často komplikuje, niekedy až limituje operačný výkon, ale môže byť aj bezprostrednou príčinou operácie (artérioskleróza, obezita, diabetes mellitus, atď.).

Dôležité faktory v predoperačnom stave, pri prevencii, počas predoperačnej prípravy
a. Prekrvenie
Úlohou cievneho prekrvenia je najmä prívod kyslíka (okysličenie), ale aj živín, stavebných látok (napr. vápnika pri hojení zlomenín), prostriedkov imunity, liekov a ďalších látok do operovanej oblasti, a spätne odvod odpadových látok (napr. tkanivové rané operačné metabolity) z organizmu.
Na prekrvení a okysličení sa podieľajú 3 dôležité systémy:
1) srdcovo-cievny systém
2) stav krvi – jednak čo sa týka množstva, tak aj kvalitnej skladby, najmä červených krviniek
3) dýchací systém, zaisťujúci okysličenie krvi na transport do tkanív
Je teda zrejmé, že preventívna, resp. predoperačná starostlivosť o tieto systémy sa veľmi oplatí. Tu je možné využiť spracované tematických prospektov (TP), ako napr. TP Artérioskleróza, ale aj jednotlivé prípravky podľa daného zacielenia či po zmeraní Supertronicom (Vironal, Droserin, Flavocel, Spiron, Grepofit spray, Korolen, Ruticelit, Celitin, atď.). Nemali by sme zabúdať ani na kúpele v Balneole, Biotermale (vrátane nosnej sprchy), a pod. Vhodná je aj dychová predoperačná príprava – dychová rehabilitácia, termická vodná „cievna rytmika“ na končatinách, a pod.

b. Tráviaci trakt, detoxikácia
Tráviacim traktom prijíma organizmus dôležité látky: živiny, vitamíny, stopové prvky, tekutiny, lieky, prípravky Energy, a ďalšie. Je zároveň odpadovým koridorom aj pre detoxikačné produkty. Súčasťou je pečeň a pankreas.
V tráviacom systéme môže vzniknúť veľké množstvo porúch a chorôb, ktoré nielen zhoršujú predoperačný stav pacienta (napr. cukrovka), ale často aj bezprostredne vedú k operácii (žlčové kamienky, nádory, črevná nepriechodnosť, a pod.), či komplikujú pooperačné hojenie (napr. pečeňové poruchy). Pečeň sa okrem iného výrazne podieľa aj na imunitnom vybavení jedinca. Kvalitná funkcia celého tráviaceho systému, počínajúc ústnou dutinou, je teda dôležitou podmienkou na optimalizáciu perioperačného obdobia.
Nedá sa nespomenúť detoxikačnú funkciu pečene vo vzťahu k črevnej dysbióze, keď sa dôležité a prospešné črevné baktérie nahrádzajú premnoženými škodlivými (patogénnymi) mikróbami vrátane plesní. Najčastejšie ide o dôsledok celkovej antibiotickej liečby, infekčných alebo len „letných“ hnačiek. Následný stav hnitia či kvasenia črevného obsahu môže bez nášho zásahu viesť k vyčerpaniu detoxikačnej schopnosti pečene, najmä vďaka opakovanému črevno-pečeňovému (tzv. enterohepatálnemu) cyklu toxínov a rozpadových látok, ktoré vstrebáva poškodené črevo. Ďalej môže nastať porucha vstrebávania a spracovania naopak prospešných a dôležitých substancií, a pod. Samozrejme, aj prípadné operácie na samotnom čreve sa aj lokálne horšie hoja.
Odporúčam využiť prípravky Energy, ktoré sa odporúčajú v TP Diabetes mellitus, TP Nádorové ochorenie hrubého čreva a konečníka, TP Zelené potraviny, brožúre Vyčisti si svoje telo (o detoxikácii humátovými prípravkami), aplikovať probiotiká (Probiosan, Probiosan Inovum), najmä pri opakovanej antibiotickej liečbe, a pod.

c. Imunita
Dobrá imunita je veľkou výhodou pre drvivú väčšinu operačných výkonov. Najmä v období pooperačného hojenia s rizikom vzniku infekčných ochorení, či už lokálnych (hnisanie operačnej rany, infekcie v oblasti implantovanej kĺbovej náhrady, a pod.), alebo napr. pooperačného zápalu pľúc a iných celkových stavov, až po sepsu!
Výnimku tvorí transplantačná medicína, kde by naopak mohla imunita príjemcu odvrhnúť transplantovaný orgán. V tomto prípade sa navodzuje tzv. imunosupresia (= potlačenie imunitnej odpovede pacienta liekmi). Túto problematiku je teda vždy najlepšie konzultovať s lekármi Energy.
Do oblasti imunity patrí aj alergia – spracované v TP Alergia.
Kvalitný imunitný predoperačný stav dokáže zlikvidovať aj prípadnú ložiskovú infekciu, ktorá by sa pooperačne prejavila zápalom v operovanej oblasti. Tu je vhodná predoperačná aplikácia prípravkov ako Imunosan, ale aj ďalších prípravkov s antibakteriálnou, protivírusovou a antimykotickou účinnosťou (Vironal, Grepofit, Drags Imun, Cytosan, zelené potraviny, atď). Imunitu zlepšia aj Vitaflorin, Revitae, Fytomineral. Skvelou vzdelávacou a informačnou pomôckou o imunite je brožúra Ako sa účinne chrániť a brániť?.

d. Obezita
Obezita je výrazne negatívnym faktorom vo vzťahu k operačnému výkonu. Negatíva sa dajú zhrnúť heslovite: obtiažna manipulácia s pacientom, vrátane hmotnostne-objemového limitu niektorých prístrojov (priechodnosť a nosnosť zariadenia CT, operačných stolov, dĺžka operačných nástrojov v prípade endoskopickej, napr. laparoskopickej operatívy), časté komorbidity, najmä hypertenzia, cukrovka, dna, srdcová záťaž, vrátane komplikácií s ventiláciou (dýchaním) pacienta až po zvýšené pooperačné riziko tromboembolickej choroby s možnou pľúcnou embolizáciou (krvný embolus do pľúc) a ďalšie.
Môžeme využiť TP Nadváha, obezita, resp. ďalšie ako TP Hypertenzia, TP Diabetes mellitus, v prípade prevencie tromboembolickej choroby Korolen, lokálne Ruticelit, Vitamarin, Flavocel, Grepofit a pod.
Úsilie o redukciu hmotnosti vhodnou telesnou aktivitou je neyhnutné, najlepšie pod vedením odborníka (obezitológa), ktorý poradí aj dieteticky. Monštrózna obezita si často vynúti operáciu na tráviacom trakte (napr. tzv. bandáž žalúdka), môže viesť k spontánnym zlomeninám kostí z ich preťaženia (potom je nevyhnutné operačné riešenie zlomenín – osteosyntézy). Ak pohybový aparát už vôbec neunesie hmotnosť svojho nositeľa a pacient je odkázaný na lôžko, bez zodpovedajúcej starostlivosti prichádzajú ťažké, často infikované preležaniny, zapareniny a infekcie hlbokých kožných záhybov, zápaly pľúc, sepsa, vrátane vyššie uvedeného rizika tromboembolickej choroby a ďalšie. Stav potom môže vyústiť až do úmrtia. Je teda oveľa lepšie reagovať už v prípade začínajúcej obezity, než „hasiť rozvinutý rozsiahly požiar“.

Riešenie niektorých lokálnych operačných problémov
a. Starostlivosť o ústnu dutinu, najmä o chrup
Chrup sa podieľa na prvotnom opracovaní stravy – hryzenie. Nedostatočne rozhryzená potrava defektným chrupom (napr. citrusy či málo tepelne spracované strukoviny) môže sama viesť k nevyhnutnosti akútneho operačného zásahu pre vznik náhlej brušnej príhody, akou je akútne upchatie čreva touto stravou (tzv. potravinový ileus – črevná nepriechodnosť). Ďalšie problémy chrupu (kazivosť, úrazy nekvalitných zubov) či ochorenie štruktúr okolo zuba (paradentóza) sú potom predmetom stomatologickej, resp. stomatochirurgickej starostlivosti.
Na pravidelné čistenie chrupu sú veľmi vhodné zubné pasty Diamond, Silix a Balsamio, najlepšie je, ak ich striedame cyklicky po týždni. Podľa tradičnej čínskej medicíny sa pri tom dá využiť aj pozitívne ovplyvnenie funkcie vnútorných orgánov tráviaceho traktu prostredníctvom ich projekčných reflexných plôšok na jazyku.
Na paradentózu po vyčistení chrupu sa osvedčuje aplikovať Drags Imun formou masáže ďasien zubnou kefkou s jeho koncentrovaným roztokom.
Starostlivosť môžeme doplniť vykloktaním hrdla zriedeným Vironalom, zriedeným Drags Imunom, prípadne ešte použiť Grepofit spray. Tým ošetríme preventívne spoločnú vstupnú oblasť do tráviaceho a dýchacieho traktu, kde anatomické nahromadenie lymfatických štruktúr zabraňuje vstupu infekcie. Táto oblasť je exponovaná pri zavádzaní tzv. endotracheálnej intubácie (priedušnicového vzduchovodu) na riadené dýchanie anesteziologickým prístrojom pri celkovej anestéze.
Pri chronických ťažkostiach v oblasti nosa nezabudnime na možnosť nosnej sprchy či inhalácie Biotermalom, v kombinácii napr. so Spironom. Cez nosné prieduchy sa totiž zavádzajú ďalšie „hadičky“ (napr. nazogastrálne či nazoduodenálne = nosno-žalúdočné alebo nosno-dvanástniková sonda) na odčerpávanie žalúdočného alebo dvanástnikového obsahu pri či po operácii. Táto sonda môže byť ale aj opačným smerom výživová.

b. Predoperačné hojenie infekcií močových ciest (IMC)

U mužov využijeme TP Ochorenie prostaty. Na zhrubnutie prostaty sa často pri operácii, ale aj po nej jednorazovo alebo na dlhší čas zavádza močová cievka (katéter). IMC býva prítomná už jednak predoperačne z dôvodu dlhšej stagnácie (pobytu) moču v močovom mechúri zhrubnutou prostatou, a potom môže nastať aj druhotne v dôsledku dlhšieho zavedenia a ponechania močovej cievky.
U žien sa opakuje chronická IMC často vzhľadom na anatomické pomery, často v súvislosti so súčasnými chronickými gynekologickými zápalmi – viď TP Chronické gynekologické zápaly.

c. Príprava operačného poľa
Nesmieme zabúdať ani na kvalitnú prípravu kožného povrchu, najmä v oblasti plánovaného vstupu do organizmu, tzv. operačného poľa, kde sa chystáme vykonať operačný rez. Tu poslúžia podľa aktuálneho lokálneho stavu pokožky celkové alebo lokálne kúpele v Balneole, Biotermale, použitie medicinálnych mydiel Droserin, Protektin, Artrin, Cytovital, Ruticelit, na ošetrenie pokožky vlasovej časti hlavy použitie šampónov s rovnakým názvom, ďalej mydla a šampónu Cytosan a mydlá Drags Imun. Na základe princípov tradičnej čínskej medicíny sa dá pozitívne ovplyvniť stav kožného krytu Vironalom, v prípade detoxikačného charakteru kožných prejavov urýchliť a prehĺubiť detoxikáciu prípravkami Regalenom, Cytosanom, resp. Renolom (pomôže zmeranie Supertronicom). Špecifická môže byť príprava kože vonkajšieho zvukovodu pred operáciou ORL (operácia stredoušia, ušného bubienka vrátane plastiky) Audironom.

d. Zlepšenie stavu kostrovej sústavy
Stav skeletu (kostí) je v súčasnosti dôležitým všeobecným problémom. Ide o celosvetový trend prudkého nárastu výskytu postklimakterickej osteoporózy u žien, ale aj senilnej osteoporózy u mužov. Okrem iného hrá úlohu vplyv hormónov v liečbe, ale vo všeobecnosti aj ich metabolitov v životnom prostredí. Dôsledkom je rastúce množstvo osteoporotických zlomenín, najmä stavcov, horného konca stehennej kosti či v oblasti zápästia. Vzhľadom na osud postihnutého je potom operačný výkon často jedinou šancou, znižujúcou už aj tak výrazný diskomfort pacienta.
Ale aj osteoporóza je limitujúcim faktorom pri plánovaných ortopedických operáciách v prípade artrotického kĺbového postihnutia (úplnej kĺbovej náhrady). Často komplikuje aj úspešnosť akútnych traumatologických operácií pri úrazoch skeletu.
Pevnosť skeletu je daná okrem iného aj jeho primeranou pravidelnou záťažou, ktorá v poslednom čase chýba aj mládeži, ktorá namiesto prirodzeného pohybu a športu vysedáva pri počítačových hrách. U mladých ľudí navyše spolupôsobí aj častá absencia laktovegetabilnej stravy s dostatkom mliečnych produktov a zeleniny, a naopak nadbytok cukrov, tukov… Množia sa teda neúrazové, tzv. únavové zlomeniny.
Vo všetkých týchto prípadoch je zlepšenie stavu kostí nielen primárnou prevenciou vyššie uvedených zlomenín, ale zároveň dôležitým faktorom predoperačnej prípravy na operácie skeletu.
Súčasne je dôležitá starostlivosť o kvalitu a rýchlosť kostného hojenia po kostnej operácii, respektive aj pri hojení zlomenín kostí, len neoperačným znehybnením (sadrová fixácia, ortéza...). Odporúčame preto spracované TP Osteoporóza a TP Artróza, artritída.
Pri hojení končatinových zlomenín by som ešte zdôraznil negatívny vplyv poúrazového, prípadne fixačného opuchu, ktorého dôsledkom je zhoršenie prekrvenia, teda aj hojenia zlomeniny. Potom je okrem anabolického King Kongu vhodné doplniť Celitin, Fytomineral, prípadne Korolen. Skeletin je samozrejmou podmienkou, rovnako ako nevyhnutná zvýšená poloha zlomenej končatiny (v prípade hornej končatiny položením na hlave či v ľahu zavesením nad ležiace telo, u dolnej končatiny cez deň v sede a v noci v ľahu mäkkým podložením – aspoň do 20° nad horizontálu, v oboch prípadoch bez záťaže cvičiť voľné prsty).

Príprava "celkom zdravého" pacienta
Aj keď je aktuálny predoperačný stav pacienta pri neurgentnej plánovanej operácii celkom dobrý, na predoperačné posilnenie je výhodné použiť prípravky Energy, ako napr. Vitaflorin, Fytomineral, Spirulinu Barley, energeticky posilňujúci King Kong alebo Stimaral či Peralgin. Na zváženie je aj preventívne posilnenie imunity na elimináciu prípadných skrytých infekčných ložísk, ktoré sa prejavia až pooperačne a predoperačne o nich vôbec nemusíme vedieť! Potom je možný výber z nasledujúcich prípravkov: Vironal, Drags Imun, Grepofit, Imunosan, Cytosan a pod.
Telo sa nám poďakuje aj za pravidelné doplnenie predoperačného pitného režimu čajmi Energy – veľmi vhodný je Smilax officinalis a Green Tea – GABA (spektrum ich pozitívnych účinkov s minimom kontraindikácií nájdete v prospekte Zdravie v každej šálke – liečivé bylinné čaje Energy).

2. OBDOBIE OPERÁCIE
Od prijatia pacienta na operáciu do nemocnice prenechávame starostlivosť západnej medicíne. Operovaný je vystavený vplyvu množstva chemických liekov, od tzv. premedikácie (bezprostredné predoperačné podanie liekov) cez medikamenty používané pri operácii (anestézia, atď.) až po raný pooperačný priebeh (často bez príjmu tekutín a stravy ústami na jednotkách intenzívnej starostlivosti), a pod. Celkom výnimočne by mohlo dôjsť k vzájomnému ovplyvneniu medzi západným liekom a prípravkom Energy (napr. nevyhnutná opatrnosť výberu pri paralelnom užívaní warfarinu). Navyše ide o právnu zodpovednosť lekárov vrátane operatéra za úspešnosť liečby, ktorá by sa v tomto období nemala ničím narušiť. A zásadou Energy je, rovnako ako v západnej medicíne, človeku pomáhať a NIHIL NOCERE ( = nikdy nepoškodiť).

3. PO OPERÁCII
a. Krátko po operácii môžeme v prípade súhlasu ošetrujúceho lekára, podľa stavu pacienta a charakteru operačného výkonu urýchliť a posilniť operovaného v odstraňovaní pooperačného katabolizmu (metabolické a energetické vplyvy operačného výkonu). Pomôžu King Kong, Stimaral, Peralgin. Za rovnakých podmienok môžeme použiť výživové doplnky Energy na optimalizáciu a urýchlenie pooperačnej detoxikácie a na posilnenie pečene pred chemickými vplyvmi metabolitov (odpadových produktov) liečiv podaných v období operácie – už uvedené v odstavci o detoxikácii. Aj v tejto časti perioperačného obdobia je vhodný čaj Smilax officinalis, Green Tea – GABA.
Na zlepšenie hojenia operačnej (ale aj úrazovej) rany okrem vyššie uvedených prostriedkov dobre poslúži lokálne nanesenie krémov Artrin či Cytovital na jazvu. Pri zle sa hojacej či infikovanej operačnej alebo úrazovej rane (vrátane vredov predkolenia alebo poúrazových vredov) je okrem sprchovania, kúpeľa či obkladov (Balneol) vhodný lokálne Cytosan Fomentum gel, prípadne pokvapkávať koncentrovaným Drags Imunom, ktorý navyše vytvára na povrchových plošných kožných defektoch ochranný film. Po vyčistení rany použijeme na zlepšenie epitelizácie (tvorby pokožky) opäť Cytovital, po epitelizácii je ďalej vhodný Caralotion. Celkovo Chlorella, Fytomineral.

b. Dlhodobé (následné) pooperačné obdobie
Spoločným menovateľom je:
1) dokončenie pooperačnej rekonvalescencie
2) trvalé pozitívne ovplyvnenie existujúcich komorbidít
3) prevencia vzniku ďalších komorbidít
4) prevencia opakovania stavu, vedúceho k pôvodnej operácii
Napríklad operačné odstránenie žlčníka so žlčovými kamienkami, tzv. cholecystektómia, ktorá sa v súčasnosti vykonáva takmer výlučne laparoskopicky, nie je odstránením príčiny, ale patologického dôsledku kameňotvornej aktivity žlče. Ak teda nechceme, aby vznikali ďalšie žlčové kamienky, tentokrát už nie v žlčníku, ktorý sa operáciou odstránil, ale priamo vo vývodných žlčových cestách medzi pečeňou a črevným traktom, mali by sme zobrať do úvahy ako nevyhnutnosť reálnu zmenu doterajšieho dietetického režimu (teda čo jeme a ako jeme), navýšenie primeraného pravidelného (nie nárazového) pitného režimu, výdatne pozitívne ovplyvňovať a regenerovať pečeň (ako producenta žlče), ale aj obličky ako ďalší významný detoxikačný orgán a na základe chemického rozboru kamienkov odstránených operáciou (so žlčníkom) zacieliť ďalšie opatrenia (v prípade napr. cholesterolových kamienkov už názov napovedá, kde je príčina).
Seriózne je dodať informáciu, že kompletné upchatie žlčových vývodných ciest žlčovým kamienkom je život ohrozujúci stav s ohľadom na pečeň, často aj pankreas, kde je potom už nevyhnutne akútna ďalšia operácia, ak nie priamo z vitálnej indikácie. Nemusí sa však nikdy vôbec uskutočniť. Podobných stavov je množstvo!

Nemožno tu uvádzať všetky možnosti uplatnenia prípravkov Energy u ďalších konkrétnych jednotlivých pooperačných stavov, u recidív, ale aj u okolností, ktoré môžu nasledovať po celkom perfektne vykonanej operácii a profesionálne realizovanej ďalšej následnej starostlivosti, ako je rehabilitácia, fyzikálna liečba, kúpeľníctvo – balneoterapia, protetika (končatinové a iné protézy), komplexná onkologická a následná dispenzárna starostlivosť a ďalšie. Vydalo by to na samostatnú rozsiahlu monografiu, ktorá by navyše celkom prestala byť pre laika funkčnou a prínosnou.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TERMINOLOGICKÝ SLOVNÍČEK
* akútny operačný výkon – výkon, ktorý treba vykonať čo najskôr po základnom predoperačnom vyšetrení a zaistení
* celková anestézia, anestetiká – celkové znecitlivenie („narkóza“), prostriedky znecitlivenia
* indikácia operácie – lekárske stanovenie vhodnosti (účelnosti, nevyhnutnosti) vykonania operácie, rozhodnutie pre operáciu
* komorbidita – choroba (resp. choroby) prebiehajúca súčasne so základným problémom, ktorý si vyžaduje operáciu
* kontraindikácia – nevhodnosť použitia metódy, nevhodnosť podania lieku vo vzťahu k operácii – neoperovať!
* všeobecné (základné) predoperačné vyšetrenia – vykonávané vždy pred operáciou vo všetkých operačných odboroch
* operácia z vitálnej indikácie – operácia stavu bezprostredne ohrozujúceho život pacienta
* perioperačné obdobie – v širšom zmysle slova časový úsek od indikácie operácie po uzdravenie, resp. po stabilizáciu stavu
* plánovaný operačný výkon – umožňuje dostatočné predoperačné vyšetrenie a predoperačnú prípravu pacienta
* pooperačné obdobie – úsek perioperačného obdobia od operácie po uzdravenie, resp. po stabilizáciu stavu
* prevencia – predchádzanie (chorobe, nevyhnutnosti operačného výkonu, recidívam po operácii, pokračovaniu ťažkostí)
* predoperačné obdobie – úsek perioperačného obdobia od indikácie k operácii po vykonanie operácie
* špeciálne predoperačné vyšetrenie – vykonávané podľa odbornosti odboru (kardiochirurgia, ortopédia, atď.) a typu výkonu

Prospekt „Ako zvládnuť operačný výkon?“ spracoval MUDr. Jan Stránský

xSys-5927x 



Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.