Normálne je nefajčiť!

Stále aktuálna téma o fajčení – ako sa chrániť.
 
Fajčenie cigariet (tabaku) je jednou z najzávažnejších príčin porúch zdravia. Dokazuje to samotná životná skúsenosť, štatistiky, ale aj seriózne vedecké štúdie. Napriek tomu fajčí asi tretina našej populácie, žiaľ, najmä mladých ľudí a to aj dievčat - budúcich matiek,...
 
Fajčenie zodpovedá za viac ako 90 % zhubných nádorov pľúc, má na svedomí veľké percento nádorov hrubého čreva a konečníka, nádorov žalúdka, močového mechúra, prostaty, ženských pohlavných orgánov,... A samotné fajčenie je tiež príčinou až 30 % všetkých úmrtí na srdcovocievne choroby.
Nikotín je jedným z najsilnejších jedov cievneho systému, dostáva sa do organizmu už za 10 sekúnd  od začiatku fajčenia. Jedna cigareta ho obsahuje asi 9 mg, z čoho až tretina sa dostane do organizmu, pritom účinná dávka je len 0,2 mg a rýchlo naň vzniká závislosť. Už pri vyfajčení jednej jedinej cigarety dochádza ku kŕčovitému dlhotrvajúcemu zúženiu ciev, čím sa znižuje prívod krvi a kyslíka do príslušných orgánov tela. Obzvlášť nepriaznivý účinok má nikotín na koronárne artérie (vencovité tepny) srdca, podporuje ich zužovanie a tvorbu krvných trombov (zrazenín), ktoré v konečnom dôsledku môžu tepnu celkom uzavrieť a spôsobiť srdcový infarkt. Cigaretový dym samozrejme obsahuje okrem nikotínu aj množstvo karcinogénov (rakovinotvorných látok), chemických toxínov, ako sú kyanidy, formaldehyd, decht, ťažké kovy, nitrózozlúčeniny,...
Naviac, už pri vyfajčení jedinej cigarety, vzniká v organizme extrémne veľké množstvo voľných kyslíkových radikálov, ktoré sú zodpovedné za poškodzovanie tkanív organizmu a predčasné starnutie.

Čo proti tomu robiť, ako sa chrániť škodlivinám z cigaretového dymu?
Samozrejme najlepšie, najúčinnejšie a hlavne NORMÁLNE JE NEFAJČIŤ!
Nie každý to však dokáže na prvý „pokus“ a nie každý fajčiar je natoľko ohľaduplný voči svojej rodine, deťom, priateľom či kolegom, že im svojim zlozvykom neotravuje život. Preto je múdre aspoň do určitej miery chrániť si zdravie a eliminovať, presnejšie povedané zmierňovať, tieto nežiadúce účinky fajčenia. Na to nám slúžia prírodné látky – tzv. antioxidanty. K nim patria viaceré vitamíny a niektoré minerály.
Z produktov Energy je veľmi účinným antioxidantom FLAVOCEL . Obsahuje vitamín C (kyselinu askorbovú) v prírodnej a komplexnej forme, včítane účinných bioflavonoidov a spolu s ibištekom podporuje zároveň imunitu. Keďže u fajčiarov  je zvýšená spotreba vitamínu C, dávkovanie je 3 x denne po 2 tablety po jedle. (U nefajčiarov v prevencii stačí 2 až 3 x denne po 1 tablete.)
Komplexným vitamínovým produktom s antioxidačnou ochranou je B!OMULTIvitamin, užívame ho denne 1 kapsulu.
Ďalším vhodným pomocníkom s obsahom antioxidačných prvkov – najmä selénu, zinku, chrómu,... je koncentrát koloidných minerálov FYTOMINERAL. Tento je najlepšie užívať vo forme roztoku tak, že 20-30 kvapiek rozmiešame v 2 litroch čistej vody a počas dňa vypijeme. Zároveň si takto zabezpečíme dostatočný denný príjem tekutín, tzv. pitný režim.
Barley a Spirulina Barley patria medzi tzv. zelené potraviny a sú bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a enzýmov, ktoré pôsobia antioxidačne, protizápalovo a detoxikačne. Barley sa užíva 2 x denne po 2 odmerky v pohári vlažnej vody cca. 20 minút pred jedlom a Spirulina Barley 2 x denne po 2 tablety.
Na hĺbkovú detoxikáciu (očistu organizmu) fajčiarov, ale nie iba fajčiarov,  sa veľmi dobre hodia humáty v produkte CYTOSAN. Tieto majú veľmi silné antioxidačné účinky, čím pôsobia doslova ako pohlcovače voľných kyslíkových radikálov. Cytosan sa odporúča užívať 2 x denne 1 kapsulu s dostatočným množstvom tekutín (vody).
No a vôbec nie v poslednom rade je to KOROLEN – bylinný koncentrát zo základného pentagramu, ktorý regeneruje celý srdcovocievny systém a má aj protinádorové ochranné účinky. Dávkovanie je 2 až 3 x denne po 5-7 kvapiek v pohári vody.
Uvedené doplnky výživy pomôžu zmierniť toxické vplyvy fajčenia na srdcovocievny systém, imunitu a vlastne na celý organizmus tým, že napomôžu jeho očiste a regenerácii.
Okrem toho je rovnako dôležitá celková zdravá životospráva, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, rekreačné športovanie, pozitívne myslenie,...

MUDr. Július Šípoš, kardiológ, firemný lektor Energy

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.