Omikron - najnovšie dáta od slovenských lekárov a štúdie z Veľkej Británie

31.01.2022

Omikron sa na Slovensku už naplno rozbehol, situáciu moniturujeme a tu vám prinášame najnovšie (31. januára 2022) poznatky. Inkubačná doba Omikronu je skrátená, najčastejšie na 24 - 48 hod., ale niekedy aj na 5 - 6 dní.

Príznaky:
Oproti predchádzajúcim variantom, sa príznaky Omikronu mierne menia. Strata čuchu a chuti už nepatria medzi typické známky.

Objavujú sa prejavy ako:
1. bolesť hrdla
2. nádcha
3. bolesti hlavy
4. bolesti tela
5. horúčky
6. výrazná únava
7. pálenie očí
8. tlak za očami
TESTOVANIE
POZOR: Antigénové testy zachytávajú vírus neskôr, spoľahlivo až na 2. - 3. deň od začiatku príznakov, ale najinfekčnejší je človek deň pred prvými príznakmi.
Je lepšie si urobiť antigénový test aj niekoľko dní po sebe.

Ak ste boli v kontakte s pozitívnou osobou alebo máte príznaky a domáci samostest je negatívny, neznamená to, že ste s istotou neinfekčný.

Spoľahlivosť antigénov je najvyššia pri výtere z hrdla, pri výtere z nosa a nosohltana podstatne nižšia. Zdá sa, že najmä u detí testy v MOM-kách výterom z nosa alebo nosohltana vychádzajú často falošne negatívne

DETI A OMIKRON
Pri Omikrone sa častejšie objavujú (u detí) príznaky ako teplota, bolesť brucha, riedka stolica, vracanie, ale asi najčastejší a smerodajný príznak je bolesť hrdla a hlavy.

Infekčnosť pacienta je dlhšia ako 5 dní (aj na 10. deň je dokázaná vysoká infekčnosť)
Ak je to možné, ostaňte doma 10 dní od začiatku príznakov.

DETI PO PREKONANÍ OMIKRONU
Podľa skúsenej detskej lekárky by deti po prekonaní mali byť aspoň 1-2 týždne bez výraznej fyzickej záťaže a následne podľa toho, ako sa cítia a vládzu.


Podľa dát z Veľkej Británie Omikron spôsobuje aj u neočkovanej populácie o 25 % menšiu pravdepodobnosť ťažkého stavu.
U očkovaných tromi dávkami je tá situácia ešte lepšia. Tam, kde bol výsledok PCR testu pozitívny, len každý DVATSIATYŠTVRTÝ mal nejaké príznaky a zriedkakedy trvali dlhšie ako tri dni.

Aj na Slovensku sa zatiaľ potvrdzuje, že pre Omikron je náročnejšie dostať človeka do nemocnice. S treťou dávkou vakcíny sú prípady ťažkých stavov zatiaľ len ojedinelé aj v prípade variantu DELTA. S Omikronom lekári predpokladajú, že pôjde len o pacientov vo veľmi vysokom veku a s pridruženými chorobami.SPÁNKOVÁ DEPRIVÁCIA - NAJVÄČŠÍ NEPRIATEĽ ČLOVEKA
Aj vedecká obec odporúča najmä v prevencii stravné doplnky bohaté na vitamín C, vitamín D, selén, zinok, kvercetín. Samozrejme sústrediť by sme sa mali aj na jednoduché veci, ako zníženie stresu, dobrý spánok, a podobne. Viac to rozoberáme tu.

_______________________________

V prípade doplňujúcich otázok a pri záujme o rady a odporúčania pri liečbe, kontaktujte telefonicky, prosím, autora článku, riaditeľa Energy, spol. s r.o. – Jozefa Černeka – 0905 405 455.

O Vašom zdravotnom stave sa môžete poradiť aj s MUDr. Júliusom Šípošom prostredníctvom Energy on-line poradne na Facebooku alebo v prípade, že by ste sa chceli poradiť a nemáte možnosť navštíviť Vám najbližší Klub Energy, využite niektorú z našich on-line poradní na našom webe.

Všetky výrobky sú dostupné v našom e-shope www.energy.sk, garantujeme doručenie do 24 hodín, pri objednávke do 14:30 hod počas pracovných dní.

Rozhovor s autorom článku pre denník SME nielen o korone si môžete prečítať tu.


AUTOR ČLÁNKU
JOZEF ČERNEK

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.