Chrípka H1N1 - stanovisko, skúsenosti MUDr. Júliusa Šípoša

EŠTE PÁR SLOV O CHRÍPKE....
 

  

          V súčasnosti sa rozbiehajúca pandémia chrípky si vyžaduje zodpovednosť každého jednotlivca za svoje zdravie - teda sa týka každého z nás bez výnimky. Je známe aj malým deťom v škôlke, že vírus chrípky je veľmi ľahko prenosný z človeka na človeka. Šíri sa kvapôčkovou nákazou - buď priamym tesným kontaktom pri hovorení, či skôr kašľaní a kýchaní, ale aj prostredníctvom predmetov dennej potreby - kľučky dverí, príbory, perá, telefóny, pracovné plochy,... na ktorých je vírus schopný prežiť niekoľko hodín.

          Preto je dôležité dodržiavať zásady elementárnej hygieny - dôkladné umývanie rúk teplou vodou a mydlom, najmä pred jedlom, po príchode z vonku, z práce, obchodu, pošty a pod. Pri kontakte s chorým nosiť ochranné rúško cez ústa a nos, nebozkávať sa, neísť si rukami k ústam, nosu a očiam po kontakte s chorým skôr ako si ruky dôkladne neumyjeme,...

          Dôležité je podporiť vlastnú imunitu otužovaním sa, dostatočnou pohybovou aktivitou na čerstvom vzduchu, prijímaním dostatku tekutín - teda správnym pitným režimom, konzumáciou racionálnej stravy, najmä dostatku čerstvého ovocia a zeleniny, tiež je dôležité si uvedomiť, že "normálne je nefajčiť!". No a v neposlednom rade zvyšovať si imunitu aj užívaním prírodných doplnkov výživy - s obsahom vitamínu C na prírodnej báze, t. j. spolu s bioflavonoidami, ibištekom - napr. v prípravku FLAVOCEL. Veľmi účinnou prevenciou a podporou imunity je prírodný bylinný koncentrát VIRONAL a výťažok DRAGS IMUN, ktoré mimochodom  aj sám užívam. 


          Podľa tradičnej východnej medicíny "na dýchaní sa podieľajú aj obličky" - teda činnosť pľúc a obličiek ako vylučovacích orgánov spolu súvisí. Preto je známa skutočnosť, aj podľa západnej medicíny, že u dialyzovaných pacientov - t.j. u ľudí s chronickým obličkovým zlyhaním je značne oslabená imunita a zvýšené riziko výskytu chrípkového zápalu pľúc, ktorý  žiaľ u nich môže končiť fatálne. Je preto múdre i lacnejšie myslieť viac preventívne a chrípke sa vyhnúť, ako ju následne drahšie, bolestivejšie a neraz aj s následkami liečiť. 

 

MUDr. Július Šípoš



PRÍPAD MLADÉHO MUŽA V KARDIOLOGICKEJ ORDINÁCII
 
Pred asi 3-4 týždňami ma navštívil 26 ročný chlapec, či skôr mladý muž, ktorý si sťažoval na pocity vynechávania a "preskakovania" srdca. Tieto pocity sa dostavili po tom, čo sa cez víkend, jemne povedané "nezhodol" s priateľkou. Naviac sa pohádal aj s rodičmi pre nejaké iné nezhody, ktoré nechcel menovať. Vyšetril som ho, urobil EKG, kde bolo všetko v poriadku až na supraventrikulárne extrasystoly (t.j. nepravidelné srdcové sťahy, ktoré nasledujú sporadicky mimo pravidelné srdcové sťahy, teda narúšajú pravidelnosť srdcového tzv. sínusového rytmu). Pociťoval ich skôr v pokoji a spôsobovali mu veľmi nepríjemný pocit úzkosti a strachu. Upokojil som ho, že sa nejedná o nič vážne a mimoriadne, iba že patrí medzi tých viac citlivých, senzitívnych jedincov, ktorí extrasystoly citlivejšie vnímajú a pociťujú ako vážne ohrozenie zdravia. Odporučil som mu Stimaral bylinný koncentrát 2 x denne 6 kvapiek v pohári vody a Fytominerál - koloidné minerály - 30 kvapiek rozpustiť vo vode a denne vypiť, plus relaxáciu a tzv. psychohygienický režim. Teraz, keď bol po 3 týždňoch na kontrolu, cítil sa už dobre, nepríjemné pocity úplne vymizli, na EKG som nezaznamenal žiadnu arytmiu. Odporučil som mu po týždňovej prestávke vybrať ešte 1-2 trojtýždňové cykly Stimaralu aj Fytominerálu a o 1 rok kontrolu, viac-menej preventívnu.
 


Príbeh z lekárskej praxe, kde pomohli naturálne produkty Energy
 
Nie v tak dávnej dobe do mojej "Ordinácie pre zdravé srdce a prírodnú medicínu" zavítala mladá 37 ročná mamička. Od pôrodov dvoch zdravých detí (pred 4 a 9 rokmi) ju začali čoraz viac trápiť kŕčové žily dolných končatín (varixy). Nie je to nijako výnimočné ochorenie, zvlášť u žien po tehotenstvách, avšak jej problém spočíval v tom, že sa jej okrem väčších povrchových žíl začali rozširovať aj drobné koncové vény - koncové žilky, ktoré sa sfarbili do modrofialova až čierna. Hoci neboleli ani ju nijako neohrozovali na zdraví a živote, spôsobovali jej značnú psychickú traumu z kozmetického a spoločenského hľadiska. Cítila sa hendikepovaná, keď sa mala obliecť do krátkych letných šiat, alebo keď chcela ísť na kúpalisko či plaváreň. Užívala roky prerušovane klasickú farmakoterapiu - lieky zo skupiny venotoník, ktoré ju zbavili opuchov nôh i bolestí, ale neriešili kozmetický problém. Poradil som jej k liečbe pridať bylinný krém RUTICELIT, ktorým si následne viackrát denne potierala postihnuté miesta od periférie smerom nahor (teda od prstov smerom k srdcu). Vnútorne som jej odporučil užívať bylinný koncentrát KOROLEN a prírodné tablety FLAVOCEL 3 x denne. Ďalej som odporučil striedavé kúpele dolných končatín v studenej a teplej vode a niektoré režimové opatrenia - napr. aby nesedávala s prekríženými nohami, nenosila tesné spodné prádlo, silné a úzke gumičky na pančuškách, či podkolienkach,... Ďalej som poradil plávanie, pešiu chôdzu a určité cviky zamerané na zlepšenie žilového prietoku v dolných končatinách - ako napríklad striedavé ohýbanie a vystieranie v priehlavku, najlepšie vo zvýšenej polohe končatín. Pri nutnosti dlhšieho státia na jednom mieste (napr. pri čakaní na spoj) aby z času na čas prešľapovala z nohy na nohu, alebo robila malé kroky na mieste, tiež pri dlhšom sedení (napr. v práci, alebo doma pri sledovaní televízie) aby si nohy vykladala do zvýšenej polohy, na podnožku,...
Na kontrole asi po 3 mesiacoch neskrývala radosť zo zlepšenia stavu, rozšírené žilky síce celkom nevymizli, ale boli zreteľne menšie a svetlejšie, takže sa cítila aj po psychickej stránke lepšie a sebaistejšie, neprežívala už psychotraumu z krátkych šiat a plaviek.  


 MUDr. Július Šípoš, kardiológ Centra zdravé srdce a prírodnej medicíny

 

 

 


Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.