Aframóm rajský

Zrnká z raja

Tropická bylinka aframóm rajský (lat. Aframomum melegueta) nám v týchto dňoch môže pomôcť prekonať ťažkosti spojené s nastupujúcou jeseňou. A nielen to: odpradávna ju používali liečitelia aj kuchárky (ako korenie). Jej latinský názov je kostrbatý, preto sa najčastejšie označuje ako “zrnká z raja”.

Spomienky na Afriku

Doma je táto rastlina v mokradiach na západnom pobreží Afriky: v Nigérii, Ugande, Angole, Ghane (najväčší vývozca) a v ďalších krajinách Guinejského zálivu (Pobrežie slonoviny, Libéria, Sierra Leone, Kamerun, Kongo, atď.). Obľúbená a hojne pestovaná je táto plodina aj v iných častiach afrického kontinentu. V južnej Etiópii po nej pojmenovali celú oblasť: Grain Coast – zrnkové pobrežie.

Aframóm rajský je až 1,5 m vysoká trvalka. Jednoduché, striedavé a rozložité (40 cm dlhé a 15 cm široké) listy s výraznou žilnatou štruktúrou sú opadavé a na stonke po nich zostávajú jazvy. Trubkovité, ružovo-fialové kvety s príjemnou vôňou sa menia na 5–7 cm dlhé, mäsité struky s množstvom malých, gaštanovo sfarbených semien (až 300 ks). Patria mezi ďumbierovité (Zingiberaceae), takže hoci sú to zrnká rajské, sú trochu pikantné. Ostrú chuť spôsobujú aromatické ketóny, najmä 6-paradol a 6-gingerol. V menšom množstve potom esenciálne oleje kardamómu. Vďaka podobnej chuti a vzhľadu sa aframóm často zamieňa s plodmi príbuznej rastliny Aframomum danielli – tie sa však predávajú aj so strukom.

Rajská aróma

V západnej Afrike majú zrnká z raja odnepamäti až dodnes mnoho vážených spôsobov použitia. Niektoré kmene dávajú novorodencom ochutnať ”raj” už niekoľko minút po narodení, zrná sa užívajú aj ako svadobný dar, aj pri náboženských a magických obradoch. Prvé zmienky o tejto rastline pochádzajú už z 13. storočia od lekárov z rôznych častí Európy: Nikózie, Ríma, Lyonu a Walesu. Čoraz viac ťavích karaván dopravovalo žiadané semená od rovníka cez Saharu do prístavov severnej Afriky, kde už na ne čakali obchodníci z celého Stredomoria. Počas 14. a 15. storočia sa zrnká z raja stali v Európe výberovou náhradou čierneho korenia. Obľúbené boli aj na aromatizáciu vína, piva (to vraj ochutnala aj samotná kráľovná Alžbeta), ginu, všemožných likérov a sirupov. Ich popularita však postupne klesala. Dovoz do Anglicka úplne ustal v 18. storočí po kráľovskom zákaze aromatizácie alkoholických nápojov. Tento zákaz bol však už dávno zrušený a dnes tieto zrnká opäť dodávajú výberovým liehovinám chuť exotického raja. Pre svoju, v africkej kuchyni bežnú a gurmánmi zo zvyšku sveta vyhľadávanú ďumbierovú vôňu a ostrú korenistú chuť s tónmi jazmínu, orieškov a citrusov sú vhodné na grilovanie alebo do polievok. Používajú sa samé alebo v zmesi, napríklad s koriandrom, škoricou, chilli a klinčekmi.

Africká liečiteľka

Keďže zrnká z raja patria do rovnakej botanickej rodiny ako ďumbier, majú podobné účinky a použitie nielen v kuchyni, ale aj v liečiteľstve. Dôležité sú najmä protizápalové a antimikrobiálne účinky rajských zrniečok. Tradične sa používajú väčšinou pri zažívacích, najmä črevných ťažkostiach. Ďalšie významné využitie rajských zŕn je pri prevencii aj liečbe zubného kazu a pri ústnej hygiene. Ich užívanie zároveň zvyšuje výdaj energie celého tela, a mohlo by tak pomáhať v boji s diabetes a obezitou. To je však zatiaľ, rovnako ako afrodiziakálne účinky rajských zrniečok, predmetom výskumu. To isté platí o ich vplyve na kardiovaskulárny systém. Zistilo sa totiž, že gorily nížinné, slobodne žijúce v africkom pralese, ktoré aframóm bežne konzumujú, netrpia žiadnymi srdcovými chybami, narozdiel od svojich priateliek zo zoo, ktoré raj neokúsili. Aj iné zvieratá túto bylinku vyhľadávajú, úspešne sa využíva vo veterinárnej praxi. Aj vy môžete ochutnať a pocítiť účinky raja. Skúste napríklad Vironal od Energy. Alebo panáka ginu. V každom prípade: “Na zdravie!”.

Mgr. Vladimír Vonásek


xSys-5927x

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.