Borák, voňavý liečiteľ

Borák lekársky, Borago officinalis, len výnimočne splaňuje, takže zo svojej domoviny na území dnešnej Sýrie sa prirodzene rozšíril len v Stredomorí a na Blízkom východe. Dá sa však pestovať aj u nás, na záhradke a v črepníku. Správy o využití boráka v liečiteľstve pochádzajú (kupodivu) až zo stredoveku, od arabského lekára Avicennu. Vďaka svojej jedinečnej vôni a chuti sa začal využívať aj v gastronómii. Je ešte jeden dôvod, prečo dodnes krášli (niektoré) záhrady – pre vysokú produkciu nektáru je veľmi obľúbený u včiel (bohužiaľ, aj u vošiek). 

Nenáročný, ale výživný

Borák lekársky je až pol metra vysoká jednoročka z čeľade borákovitých. Na pôdu je nenáročný, vyhľadáva slnečné stanovištia. Na použitie v kuchyni je vhodné zbierať drsné a lahodne aromatické listy ešte pred rastom rozvetvenej stonky. Najviac liečivých látok obsahuje kvitnúci vrchol rastliny, ktorý sa zbiera v máji či júni, a pomaly sa suší v tieni. Listy a kvety obsahujú výživný mix aminokyselín, silíc, tríeslovín, saponínov, značného množstva slizov, vitamínu C a minerálnych látok (draslíka, vápnika a mangánu). V posledných rokoch zviditeľňujú borák aj účinky oleja z jeho semien. Ten tvoria z neuveriteľných 25% omega-3,6 mastné kyseliny: linolová a najmä gama-linolenová. Tá je spolu so selénom a zinkom zodpovedná za významné protizápalové účinky boráka. 

Bylina so širokým záberom

Liečitelia predpisujú borák lekársky na  liečbu a prevenciu rôznych zápalových stavov, ale aj na celkové posilnenie a očistu organizmu. Odvar sa odporúča na kašeľ, liečbu reumatoidnej artritídy, či dokonca pri cystickej fibróze. Kloktanie je vhodné pri zápaloch horných dýchacích ciest, aj na zápaly ďasien a zubov. Ak pripočítame močopudné účinky, je borák výborný pri zápaloch obličiek a močového mechúra a detoxikácii tela. Zvýšením potenia zároveň znižuje horúčku.

Borákový odvar má aj antidepresívne a upokojujúce účinky. Preto sa odporúča pri depresiách, úzkostiach, na stres, nepozornosť, hyperaktivitu, dnes moderné ADHD, aj na stavy ”po opici”. Populárny je aj u žien – mladším uľavuje od premenštruačného syndrómu, starším v menopauze (pri návaloch). Účinne znižuje hladinu triglyceridov a cholesterolu v krvi – pomáha pri obezite a cukrovke, chráni pred chorobami srdca a ciev. Borákový olej je výborný na rany, vredy (aj predkolenia) a popáleniny, rovnako aj pri chorobách kože, ako sú ekzémy, alergické vyrážky, akné či lupienka. Preto našiel svoje uplatnenie aj v kozmetickom priemysle, v rôznych pleťových prípravkoch. Na zjemnenie pokožky sa pridáva aj do obväzových materiálov. Niektoré výskumy dokazujú, že kyselina gama-linolenová urýchľuje hmotnostný prírastok a kognitívny vývoj u novorodencov a dojčiat. Borákový olej sa užíva vo forme kúpeľa či obkladov, dá sa kúpiť aj v kapsuliach. 

Recepty zo stredovekej kuchárskej knihy

Táto všestranná liečivka sa už v stredoveku preslávila aj v kuchyni. Čerstvé listy boráka majú príjemnú uhorkovú chuť a vôňu. Dodnes sa nimi dochucujú šaláty, polievky, omáčky alebo syry. Mladé lístky sa dajú upraviť ako špenát, pridávať ku grilovanému mäsu, rybám, a pod. Ako vždy ale s mierou – borák obsahuje alkaloidy podozrievané z hepatotoxicity, neodporúča sa preto užívať ho dlhodobo, pre tehotné a dojčiace ženy a nemal by sa kombinovať s cesnakom. Napriek tomu sa borák dostáva v poslednom čase do širšieho povedomia. Jeho vyhlásené účinky môžete bezpečne okúsiť napríklad pri užívaní Peralginu.

Mgr. Vladimír Vonásek

xSys-5927x

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.