Ihlica tŕnitá – Ononis spinosa

Babský hnev – Ihlica tŕnitá
Už od staroveku sa ihlica tŕnitá používa na liečenie. V stredoveku navyše získala povesť magickej byliny, ktorá je prítomná pri čarodejníckych obradoch a v alchýmii. Slovenský ľudový názov ihlice – babský hnev, odkazuje na použitie tejto pichľavej rastliny na trestanie neverníc, ktoré sa často ocitli na pranieri kvôli udaniu závistivej stareny. Naopak, jej anglický názov Rest Harrow, brána odpočinku, poukazuje na jej liečivé schopnosti.

Strukovina z Ázie
Ihlica tŕnitá (Ononis spinosa) je trvalá, až 1 meter vysoká bylina z čeľade bôbovitých. Má dlhé a pevné korene, vyrastajúce z často zdrevnateného podzemku, preto sa niekedy zaraďuje medzi polokry. Na bohato vetvených stonkách vyrastajú trojpočetné, po okrajoch zubaté listy. Od nepoužívaného druhu – ihlice plazivej – sa liečivá ihlica tŕnitá odlišuje tŕňmi (ide o zdrevnatené časti stonky/tŕne), ktoré chránia babský hnev pred zožratím. Latinský názov Ononis vychádza z gréckeho onos, teda osol – ten jediný totiž dokáže ihlicu spásať. Fialové, pre strukoviny typické motýľovité kvety sa v chudobnom súkvetí po 2–3 objavujú na krátkych tŕnitých výhonoch od júna do septembra.

Plodom je asi 1 cm veľký, chlpatý struk s 1–3 hrboľatými semienkami.

Z oblasti Pakistanu sa ihlica tŕnitá rozšírila až do severnej Afriky, po celej Európe a následne bola zanesená aj do Severnej Ameriky. Má rada teplo, svetlo a suché, vápenaté pôdy južných trávnatých strání a pastvín na medziach aj pozdĺž ciest. Nájsť ju môžeme dokonca až v podhorí, bežne aj na Slovensku.

Sila dlhého koreňa
Výnimočne sa zbiera aj kvitnúca vňať ihlice tŕnitej, ale najviac účinných látok (flavonoidy, glykozidy: ononín, ononid, onón a onospín, triterpény, silice, a i.) obsahujú dlhé, až 2 cm hrubé korene. Zbierať, teda dobývať, sa musia v dobe, kedy rastlina nekvitne – na jar alebo na jeseň. Očistené korene sa narežú a sušia pri dobrom vetraní pri teplote do 50 °C.

Odvar z kvetov sa kedysi používal na farbenie látok a vlny a v biede stredoveku sa mladé, nasolené výhonky dokonca jedli. Ale už v tých najstarších herbároch sa koreň babského hnevu popisuje ako mnohostranný liek na prečistenie krvi. Starí Gréci a Rimania používali ihlicový odvar (okrem iného) aj na bolesti zubov. Močopudný účinok koreňov sa skvelo uplatní pri akomkoľvek ochorení vylučovacej sústavy, či už pri zápaloch obličiek a močových ciest, na obličkové či žlčníkové kamene, dnu, opuchy, reumatizmus a obezitu. To potvrdzuje aj moderná medicína, a ihlicu tak dodnes nájdeme vo väčšine urologických a diétologických čajových zmesí. Ihlica zvyšuje krvný tlak, zlepšuje látkovú výmenu, činnosť lymfatického systému a žliaz s vnútorným vylučovaním. To všetko sa dlhodobo priaznivo odráža na kvalite kože – pri liečbe chronických kožných problémov.

Ihlica je vhodná v kombinácii s bylinami, ktoré dopĺňajú či posilňujú jej účinky, napríklad s feniklom, sladovkou, borievkou alebo medvedicou lekárskou. A vynikajúca je s medom. Odvar z ihlice sa dá užívať aj formou obkladov či kúpeľa (na kožu a hemoroidy). Pri dlhodobom užívaní je vhodné prerušiť kúru každé 3 týždne na 1 týždeň – z tela sa totiž so škodlivinami vyplavujú aj potrebné minerály. Ihlicu by preto nemali užívať tehotné a dojčiace ženy.

S prichádzajúcou jarou je čas začať jarnú regeneračnú kúru, povzbudiť metabolizmus, očistiť sa od nánosov zimy. Okrem pohybu, správnej diéty a dobrej nálady vám zaručene pomôže aj babský hnev. Ak práve nečakáte dieťatko. A ste verní.

Mgr. Vladimír Vonásek

xSys-5927x


Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.