Ako na krásne vlasy

Krásne vlasy sú podvedomú známkou zdravie a minimálne i jedným z hlavných zdrojov obdivu. Ak sa za tie vaše však skôr hanbíte, je načase s tým niečo urobiť.


Ktorá z nás by nechcela mať korunu krásy v podobe krásnych vlasov. Mimochodom, páni, u vás to predsa platí tiež! Poďme sa pozrieť na zaručené tipy a triky, ktoré zaistia hustú a zdravú "šticu" i vám.

Správna starostlivosť

Nepreháňajte to s umývaním vlasov

Naozaj si stačí umývať vlasy 2-3x týždenne. Ak si ich umývate každý deň, sú potom zbytočne jemné a "uľahnuté". Skúste každodenné umývanie obmedziť na 3 razy do týždňa a po prvotnom preprogramovaní vlasovej pokožky na nový režim sa produkcia mazu ustáli.

Pokiaľ chodievate často cvičiť a bez umytých vlasov po športe nemôžete byť, prepláchnite si vlasy len prúdom vody. Pot sa zmyje a zároveň vo vlasoch zostane prirodzený maz.

Kvalitný suchý šampón vám tiež môže pomôcť medzi jednotlivými umývaniami vlasov, ak sa necítite úplne pohodlne a chcete trošku zredukovať mastnotu.

Šampónu stačí trochu a len na korienky

Dlaň plnú šampónu naozaj nepotrebujete, ani keď máte husté vlasy siahajúce po pás. Nezabúdajte, že maz sa primárne nahromadil pri korienkoch a blízko hlavy, nie pri končekoch.

Ak na to chcete ísť 100% prírodne, skúste tzv. "No Poo" metódu, keď si vlasy umyjete len vodou, prípadne zmesou z jedlej sódy a octu. Množstvo ľudí nedá na No Poo dopustiť, ale trvá až 2 mesiace, kým si vlasy zvyknú a prestanú sa toľko mastiť.

Masáž pokožky hlavy

Keď sme už pri tom umývaní, hlavu si tiež pekne pomasírujte! Spojte príjemné s užitočným a počas šampónovania si pomasírujte pokožku hlavy.

Vyhýbajte se príliš horúcej vode

Snáď nie ste natoľko zimomravý, že sa sprchujete takmer vriacou vodou. Vlasom príliš teplá voda ubližuje, vedie k lámaniu a ku krepovanie vlasov.

Kondicionér naopak len na konečky

Kondicionér je potrebné aplikovať na končeky vlasov. Ak si ho dáte aj na korienky, zbytočne vám vlasy spľasnú a zamastia sa rýchlejšie.

Fénujte šetrně

Ideálne si vlasy nefénujte vôbec, ale ak naozaj musíte, držte sa nasledujúcich rád. Fénujte vždy na najnižšej možnej teplote. Nechajte si vlasy najprv cca 15 minút uschnúť v uteráku a až potom fénujte. Nedávajte fén príliš blízko k vlasom a nezostávajte dlho na jednom mieste.

Žiadne kulmy ani žehličky

Fúkanie vám nezakážeme, ale žehlenie či kulmovanie musíme. "Pečenie" vlasom naozaj neprospieva. Pokiaľ je to z času na čas potrebné, votrite do vlasov prípravok na ochranu vlasov pred teplom.

Češte odspodu

Neprečesávajte vlasy dlhými ťahmi od korienkov, ale začnite odspodu, krátkymi ťahmi zhora nadol.

Opatrne s gumičkami

Tie pravé gumené síce držia najlepšie, ale vlasom škodia najviac. Navyše, keď sú vlasy takto vytiahnuté, trpia aj vlasové folikuly. Stavte skôr na voľnejšie copy a chvosty a nechajte tie veľmi vypnuté vlasové účesy gymnastkám.

Pravidelné zastrihávanie

Nemusíte ísť hneď ku kaderníkovi, ale zastrihnúť si končeky každé 2-3 mesiace vašim vlasom prospeje. Aj pri tej najlepšej starostlivosti je potreba zastrihávať ich, inak sa objavia rozštiepené končeky.

Výživa zvonka

Všeobecne sa vyhýbajte bežne predávaným prostriedkom vlasovej starostlivosti plných chemikálií. Kontrolujte obal šampónu či kondicionéru, ako to už určite robíte pri potravinách v supermarkete.

Kvalitný šampón

Stavte na kvalitný šampón zložený z prírodných ingrediencií. Vyskúšajte a ak vás po ňom svrbí pokožka hlavy alebo vlasy vyzerajú ako bez života, ihneď ho zmeňte, nesnažte sa najskôr spotrebovať celú fľaštičku.

Kvalitný kondicionér

Kondicionér je možno ešte dôležitejší než samotný šampón. Hlavne, ak máte kučeravé vlasy.

Vlasové masky

Cca raz za dva týždne, najmä ak žijete v meste a / alebo vediete uponáhľaný život, si vlasy zaslúžia extra výživu v podobe masky. Nemusíte nutne hľadať v regáloch drogérií, najlepšie masky si vyrobíte sama doma. Nižšie pár príkladov:

Olejové vlasové masky

Skúste si napríklad v predvečer umývania do vlasov vmasírovať teplý olej - siahnite po kokosovom, olivovom, alebo napríklad avokádovom. Vlasy na noc zabaľte do uteráka, nech si neumastíte vankúš a ráno umyte ako obvykle.

Aloe vera gel

Aloe vera je klasickým balzamom pre pokožku či vlasy. Aplikujte si vrstvičku gélu priamo na vlasy a nechajte pôsobiť. Potom zmyte.

Jogurt + med

Zmiešajte téglik bieleho nesladeného jogurtu (ideálne gréckeho) s lyžicou medu, naneste na vlasy a nechajte pôsobiť, kým jogurt nezačne zasychať.

Avokádo + Vajce + Spirulina

Roztlačte avokádo ako na Guacamole a zmiešajte so surovým vajíčkom a lyžičkou  Spiruliny. Zmes aplikujte na vlasy. Nechajte pôsobiť aspoň pol hodiny, potom zmyte. Avokádo aj vajíčko sa tiež dajú použiť samostatne.

Výživa zvnútra

Aj výživa zvnútra dokáže urobiť zázraky, alebo naopak zničiť celé vaše stylingové snaženie. Vlasom, rovnako ako zvyšku tela, musíte dodať živiny, vďaka ktorým budú prospievať. Zdravý vzhľad je ten najlepší možný vzhľad! Aké živiny z akých potravín si teda musíte pravidelne dopĺňať?

Esenciálne mastné kyseliny

Vaša vlasová hriva nemôže byť bez esenciálnych mastných kyselín. Najmä podskupina kyselín nazývaná Omega-3 sa nenachádza úplne v každom jedle a je teda dobré venovať zvýšenú pozornosť potravinám, ktoré ju obsahujú.

Medzi tie sa radia:

  • Ryby: Sústreďte sa na tučnejšie morské ryby, ako napr. lososa či makrelu, ančovičky alebo tuniaka.
  • Avokádo: Avokádo je takmer zázračné ovocie (nie zelenina!), okrem omega-3 mastných kyselín v ňom nájdete napr. aj draslík či vitamín K.
  • Spirulina: Aj Spirulina je vzácnym predstaviteľom všetkých esenciálnych mastných kyselín. Nájdeme v nej kyselinu Gama-linolénovú, vzácny vitamín B12, či e.g. beta karotény.
  • Oriešky, semienka: Zamerajte sa na ľanové semienka, ale nemusíte pohrdnúť ani chia semienkami. Z orechov uprednostňujte vlašské!

Vitamín A

Vitamín A telo získava z beta karoténov. Jedzte teda nielen mrkvu, ale napr. aj špenát, marhule a už vyššie zmienenú Spirulinu!

Zinok

Nedostatok zinku v tele sa na vlasoch prejaví unaveným vzhľadom a pomalým rastom. Zinok však zvládnete doplniť ľahko - nájdete ho napr. v morských plodoch, mäse, či v tekvicových semienkach. Opäť, Spirulina je tiež výborným zdrojom zinku!

Železo

Budeme sa opakovať, ale opäť musíme spomenúť Spirulinu. Ďalej, železo nájdete aj v rybách, mäse, listovej zelenine, ako napr. kel či špenát, v strukovinách a napríklad aj v marhuliach.

Vitamín C

Telo si z vitamínu C tvorí kolagén, ktorý je pre krásne vlasy nevyhnutný. Kiwi je jedným z najkoncentrovanejších zdrojov vitamínu C, citrusové plody nasledujú hneď po ňom, ďalej bobuľové ovocie či brokolica. Skúste aj brazílske bobule Acai s vysokým obsahom antioxidantov.

Vitamín B7

Tiež známy pod menom biotín, vitamín B7 pomôže vlasom zdravo rásť. Nájdete ho v žĺtkoch, mlieku, v pečeni, ale aj v jačmeni a sóji. B7 nájdete aj v našom Barley Juice a Chlorelle, kde sa nachádza v kombinácii s meďou, ktorá tiež pomáha zdraviu vlasov.

Bielkoviny

Bez bielkovín by telo bojovalo s extrémnym nedostatkom keratínu, ktorý tvorí našu kožu, vlasy a nechty. Dopĺňajte teda dostatok tohto stavebného materiálu! Bielkoviny nájdete v chudom mäse, vajciach, gréckom jogurte, rybách a strukovinách. Jedným z najkoncentrovanejších zdrojov proteínu zo sveta rastlín je opäť Spirulina.

Vlasy sú najkrajšou ozdobou a často i najlepším znakom prirodzenej krásy. Nemusíte si na hlavu „napatlať“ superdrahé prípravky, s pomocou prírody sa vašim vlasom bude dariť ešte lepšie. Okrem šetrnej starostlivosti sa taktiež musíte postarať o výživu, a to zvnútra i zvonku.

Ako sa o svoje vlasy staráte vy? Ktorý tip z dnešného článku využijete vy?

Sources: [1] [2]

Vyskúšajte naše skvelé produkty

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.