Poznáte to. Celý deň sedíte v práci pri počítači, prípadne na poradách, a doma po večeri sa potom len vyčerpane zosuniete na gauč pred televíziu. Ak ste sa v predošlej vete spoznali, potom ste zaborení do sedavého životného štýlu.

Čo to presne je ten sedavý životný štýl?

Sedavý životný štýl sa charakterizuje ako štýl života, kedy sa človek fyzicky hýbe minimálne. Nemusíte zrovna chodiť pravidelne do posilňovne či na jogu. Ak ste aktívny, máte prácu, pri ktorej celý deň nemusíte sedieť, a navyše Vás moc nezaujíma každovečerné sledovanie televízie, potom nie ste klasický príklad jedinca žijúceho sedavým životom. Avšak naopak, pre zamestnancov sediacich celý deň na stoličke pred počítačom (a je jedno ako ergonomická Vaša stolička je!) Alebo vášniví sledovači všetkých možných seriálov, máme zlú správu - ubližujete si.

Vždy to tak s ľudstvom nebolo. V minulosti sme viedli oveľa aktívnejšie životy. Avšak moderné technológie, ktoré nám život uľahčujú a robia ho kvalitnejším, nás zároveň takmer pripútajú k stoličkám. Väčšina štúdií, ktoré tento trend monitorujú, sa týkajú americkej populácie. Je to však prirodzený vývoj moderného sveta a aj v Českej a Slovenskej republike sa sedavému štýlu viac a viac približujeme.

Následky dlhodobého sedenia

Pri sedavom životnom štýle niesu dostatočne zapojené všetky svalové skupiny, ktoré človek normálne používa pri chôdzi, státí a pohybu. Svaly tak chátrajú a orgány lenivejú, čo spôsobuje celý rad zdravotných komplikácií a chorôb.

A teraz jedna zlá správa - ak celý deň sedíte, škodu neodčiníte hodinou v posilňovni. Cvičenie nemá na sedavý životný štýl až taký vplyv. Obzvlášť ak do telocvične idete autom a je to prakticky Vaša jediná pohybová aktivita. Áno, aj keď to tak robíte 5x týždenne.

Pravdepodobnosť rôznych ochorení sa teda zvyšuje. A na aké choroby že sa to môžete "tešiť", ak príliš sedíte? Jedná sa o kardiovaskulárne choroby, cukrovku, obezitu a dokonca niektoré typy rakoviny. V neposlednom rade si tak aj urýchlite starnutie. Prirodzený úbytok svalov a chradnutie kostí, objavujúce sa prirodzene vo vyššom veku, prichádza skôr.

Ponúka sa riešenie - zmeniť zamestnanie. Niektoré profesie sa však dnes nedajú robiť inak ako v "sede". Našťastie pre Vás máme tipy ako to zmeniť!

Tipy pre aktívnejší životný štýl

1. Naťahujte sa

Nie je to len o posilňovaní svalov. Koľkokrát stačí strnulé svaly a kosti len pretiahnuť, umožniť krvi, aby lepšie prúdila. Postavte sa a natiahnite sa. Ak je Vám to pred kolegami trápne, natiahnite sa počas každej návštevy toalety. Preťahovať sa môžete vlastne aj posediačky či dokonca poležiačky. V sede sa skvele vykonáva pretáčanie chrbtice, kedy sa rukami zakliesnite do opierky stoličky a hornú polovicu tela pretočíte najskôr na jednu stranu, potom na druhú. A ako poležiačky? Precvičte si krčnú chrbticu otáčaním do strán a tiež k jednému a druhému ramenu. Aj jednoduchým krútením členka či zápästia trochu rozpumpujete krv a pomôžete jej dostať sa ľahšie k životne dôležitým orgánom.

Preťahovanie v práci. Ponaťahujte sa občas v práci. Nie je to tak zložité!

2. Miesto kávičky s kamarátkou choďte na spoločnú prechádzku

Pretože aj pri prechádzaní sa dá skvele poklebetiť! Nemusíte predsa stále len sedieť, aby ste všetko zvládli prebrať. Nie je to tak, dámy? Páni - aspoň aj Vy s tým pivom sa trošku prejdite! :)

3. Zaobstarajte si vysoký stôl

Pracujte občas postojačky! Striedajte polohy pre prácu podľa toho, ako sa budú Vaše nohy cítiť. Pre odvážnych ponúkame inšpirácie z kancelárií Facebooku: chodiaci stôl ktorý sa zavesí na krk. To je ešte len lahôdka! Vyžaduje si to však ničím nerušené prostredie na prechádzanie sa, ideálne bez pobehujúcich detí, ktoré by ste inak mohli zašliapnuť.

4. Choďte si zsportovať s kamarátmi

Nielen že sa skvele zabavíte a spoločne unavíte, ale tým, že sa bude dohovárať viac ľudí, sa aj zvyšuje pravdepodobnosť, že naozaj dorazíte. Nie ako do anonymného fitka.

5. Jazdíte do práce autom?

Parkujte o niečo ďalej. Dobrovoľne! Pri malej prechádzke si pretiahnete kosti a budete potom oveľa výkonnejší!

6. Výťah? Čo je to výťah?

Alebo používajte schody! Je to skvelý vynález! Chôdza po schodoch vraj aj pekne tvaruje zadoček. Budete teda odmenení ladnými tvarmi.

7. Varenie je tiež fajn

Musí sa pri ňom totiž stáť. Navyše musíte zájsť do obchodu pre ingrediencie. Ale žiadne podvádzanie - objednávanie online nie je dovolené!

8. Používajte krokomer

Každý smartphone sa dnes dokáže premeniť na krokomer! Snažte sa prejsť aspoň niečo okolo 10,000 krokov denne. To je hranica, na ktorej sa zhodne väčšina odborníkov, a ktorá je zároveň aj stanovená Svetovou zdravotníckou organizáciou.

9. Obľúbte si audioknihy

Dajú sa totiž počúvať kedykoľvek a kdekoľvek. Úplne najlepšie pri prechádzke. Ste zvyknutí veľa čítať knižky o osobnom rozvoji, budujete a snažíte sa byť vo všetkom lepší? Takéto knihy sa dajú kúpiť práve aj v audio podobe a Vaše každovečerné chvíľky s knihou sa môžu premeniť na príjemnú prechádzku.

10. Miestečko v kancelárii

Môžete si v práci vybrať, kde presne budete sedieť? Obetujte sa a seďte najďalej od toalety aj kuchynky. To vám takých 100 krokov denne navyše pridá každopádne. Aké jednoduché!

11. Premiestnite veci v kancelárii

Stačí len odsunúť odpadkový kôš na druhý koniec miestnosti. Skrátka niekam, kam sa doň netrafíte ani keby ste boli Michael Jordan. Nech sa proste musíte zakaždým zdvihnúť. Vodu si zo zásobníka či kohútika dopĺňajte po pohároch, nenoste si zásoby vo džbánoch.

12. Hýbte sa v práci pri sedení

Aj keď celý deň sedíte, môžete sa pri tom hýbať. Podupávajte si nohami v rytme obľúbenej pesničky, len sa najskôr uistite, že to blízko sediacim kolegom nevadí. Aj drobná aktivita môže pomôcť a rozprúdiť trochu krv, aspoň v nohách.

Ruky zamestnajte okrem klávesnice a myši aj občasným stlačením malej loptičky či napr. posilňovača prstov.

13. Venčenie

Naučili ste svojho štvornohého kamaráta vykonať potrebu na najbližšom rohu, otočíte sa a mažete späť domov? Zoberte ho tentokrát o pár blokov ďalej. Hoďte psíkovi loptičku. Možno vás poteší aj jeho nefalšovaná radosť.

14. Máte pružnú pracovnú dobu?

Či možnosť si kedykoľvek zobrať prácu domov či do kaviarne? Skvelé! Meňte často prostredie, pracujte doma, v kaviarni, v parku, alebo úplne nadivoko v prírode .. Stačí len nabitý notebook a úlohy, čo nevyžadujú online pripojenia.

15. Cvičte

Raz týždenne to časovo musí vyjsť. Ak sa aj tak ošíváte, kúpte si do telefónu niektorú z aplikácií, ktoré ponúkajú sedemminútové sady cvičenia. Takáto aktivita každý deň tiež dokáže urobiť zázraky. Zadajte "seven minutes" v App Store alebo v obchode Google Play.

16. Tancujte

Nemusíte sa zrovna hlásiť na kurzy salsy. Aj keď to by tiež nebolo na škodu! Len si občas doma pustite nahlas hudbu, zatiahnite závesy, a nechajte rytmus plne ovládať Vaše telo! Akékoľvek divoké kreácie sú dovolené! Najlepšie to funguje po stresujúcom dni v práci alebo keď Vás niekto pekne naštve. Vytancovať zlosť je skvelý pocit!

17. Aktívna televízia

Televíziu Vám nezakážu, musíte na to však ísť aktívne. Čo tak vytiahnuť z pivnice rotoped, ktorý ste si kedysi zaobstarali a naivne si mysleli, ako sa na ňom budete "preháňať"? Pozerajte televíziu, len ak budete zároveň šliapať na rotopede či behať na páse. Po prvé Vás prejde sledovať kadejakú blbosť a za druhé sa nenásilne prinútite k väčšej fyzickej aktivite.

18. Predstavte si, že žijete v minulosti

Jeden z najkreatívnejších tipov, o ktorých sme počuli. Predstierajte, že je rok 1985 a keď niečo potrebujete oznámiť kolegovi, musíte sa za ním vydať. Email či telefonát by bol síce jednoduchší, ale ak máte pár minút navyše, robíte niečo pre svoje zdravie a ešte aj diskusia prebehne zoči voči a akékoľvek nejasnosti sa o to lepšie vyriešia.

19. Športujte s deťmi

Ak máte deti, uvedomte si, že svoje vlastné návyky im odovzdávate. Dbajte na to, nech od mala len nesedia pri obrazovkách. Pokúste sa ich nadchnúť pre šport a podnikajte aktivity spoločne. Vyrážajte na výlety do okolia, praktikujte napríklad aj geocaching a podobné hry, pri ktorých sa síce používa smartphone, ale zároveň je nutné vynaložiť aj fyzickú aktivitu.

20. Dodajte si energiu

Vyhovárate sa na nedostatok energie? Ak už sa teda k pohybu potrebujete nakopnúť, choďte na to prírodne. Vypomôžte si napríklad extraktom zo šťavy z mladého jačmeňa, ktorý má výborné energizujúce účinky. Tiež koreň peruánskej rastliny Maca, známy ako životabudič, Vám dodá potrebnú energiu a vitalitu.

Tak, inšpiráciu máte, teraz už len do toho! Nebuďte na seba ale príliš "hrr" a implementujte jednotlivé rady pekne jednu po druhej. Zmeniť zabehnuté návyky trvá a ak má byť zmena k lepšiemu trvalá, musíte na to ísť pomaly.

Tak, inspiraci máte, teď už jen do toho! Nebuďte na sebe ale příliš „hrr“ a implementujte jednotlivé rady pěkně jednu po druhé. Změnit zažité návyky trvá a má-li být změna k lepšímu trvalá, musíte na sebe jít pozvolna.

Aký je váš recept na aktívnejší život?

Zdroje: [1] [2] [3]