Ako zvládnuť opicu

Dali sme pre Vás dokopy stratégie, ktoré Vám pomôžu cítiť sa ako človek aj po prepitej noci. Ak si nižšie uvedené rady vypočujete, úspech je takmer zaručený!


Samozrejme najlepšie sa opici vyhnete, keď vôbec nebudete piť alkohol :) Ale rovnako ako v článku Ako zmierniť škodlivé účinky fajčenia Vám ani tentoraz nebudeme prehovárať do duše a presviedčať Vás, nech nepijete. Pre takú radu ste si sem asi neprišli.

Nezáleží, či idete zapíjať narodenie dieťaťa, pomôcť kamarátke či kamarátovi rozlúčiť sa so slobodou, či sa jedná len o "bežný pariaci piatok". Pomocou našich tipov si môžete užiť spoločenský večer s priateľmi, a zároveň nedovoliť alkoholu, aby Vám toľko ničil pečeň na nasledujúci deň.

Čo spôsobuje alkohol

Alkohol v tele spôsobuje zápalové procesy a vyvoláva oxidačný stres. Zvyšuje sa teda produkcia voľných radikálov. O voľných radikáloch, oxidačnom strese a antioxidantoch si prečítajte v našom článku.

Hlavným nežiaducim produktom konzumácie alkoholu je bezpochyby opica. Tá vzniká, keď alkohol prejde metabolizmom a opustí náš organizmus. Opica je teda vlastne odbúravanie alkoholu, pri ktorom telo spotrebováva veľké množstvo vody, vitamíny (hlavne vitamín C) a minerály. Prejavuje sa mnohými nepríjemnými symptómami, ako napr. bolesť hlavy, únava, nevoľnosť vedúca až k zvracaniu, závraty, a nechutenstvo. Opica je pre každého z nás individuálna, každý teda máme "tú svoju".

Vyhnite sa opici pomocou vyskúšaných trikov. Pite lepšie a prebuďte sa bez boľavej hlavy či žalúdka na vode

Zozbierali sme osvedčené rady, ako následky pitia alkoholu zmierniť a prebudiť sa s čistejšou hlavou:

Ako zmierniť škodlivé efekty alkoholu - pred, počas, a po prepitej noci

Pred: Bojový plán

Buďte vyspaní
Dostatok spánku udržuje imunitný systém v kondícií a tým pádom Vaše telo takto lepšie zvládne aj náročnejšie večeri spojené s alkoholom.

Vyhnite sa káve
Ideálne nepite kávu už od rána. Káva totiž odvodňuje a navyše zamestnáva pečeň. Ani jedno sa Ideálne nepite kávu už od rána. Káva totiž odvodňuje a navyše zamestnáva pečeň. Ani jedno sa Vám nehodí - potrebujete byť hydratovaní a mať pečeň v plnej poľnej.

Poriadne sa najedzte
Tentokrát vynechajte šalát a dajte si radšej niečo hustejšie, obsahujúce aj tuky, sacharidy a bielkoviny. Celozrnné pečivo či ryby sú skvelou voľbou. Ak nestíhate, maškrtnite si aspoň z orieškov (napríklad vlašských) a semienok (ľanové sa hodí najlepšie). Normálne by sme Vám neodporúčali burger, ale pred večierkom príde vhod.

Pite vodu
Pite celý deň dostatočné množstvo vody, nech ste hydratovaní a alkohol vás nezastihne "vysušených". Tú opicu by sme Vám nepriali!

Dajte si Chlorellu
Vypite pohár vody zmiešanej s chlorellou a pár kvapkami citróna, alebo si dajte dve tabletky  Organic Chlorelly aspoň 2 hodiny pred plánovanou akciou. Chlorella pomôže ochrániť pečeň pred toxicitou alkoholu.

Počas: Pijeme s rozumom

Prerušujte vodou či iným nealkom
Stačí si zapamätať a zvyknúť si na pitie pohára vody za každým pohárom alkoholu. Je to jednoduchá formulka a stále Vám aj umožní sa mierne opiť. Zároveň ale zostanete hydratovaní. Pretože väčšina efektov opice sa deje kvôli dehydratácií, Vaša opica bude oveľa miernejšia.

Odpusťte si bublinky
Ak sa oslavuje, pohár šampanského postačí, potom už radšej prejdite na iné nápoje. Bublinky vás intoxikujú oveľa rýchlejšie ako neperlivé drinky. Všeobecne platí, že čím rýchlejšie sa opijete, tým horšiu opicu budete mať. Takže:

Pite pomaly
Aj keď sedíte so skupinou kamarátov a dávate si "kolá", nesnažte sa držať s ostatnými krok za každú cenu. Rýchle opitie garantuje oveľa horšiu "opicu".

Nemixujte
Staré dobré pravidlo, ktoré všetci poznáme, ale zďaleka nie všetci rešpektujeme. Rozhodnite sa, aký alkohol by ste najradšej celý večer pili, a potom u neho zostaňte.

Koktaily radšej nie
Koktaily sú vôbec najhoršie zmesky všetkého zlého. Najmä tie, v ktorých nájdete všetky možné sirupy, smotanu a viac druhov alkoholu. Čím farebnejšie, tým horšie.

Nefajčite
Aj keď pre mnoho ľudí cigareta k poháriku alkoholického nápoja neodmysliteľne patrí, je preukázané, že alkohol v kombinácií s fajčením produkuje horšie opice.

Pite radšej číry alkohol
Vedeli ste, že po vodke budete mať neporovnateľne 'lepšiu' opicu než po bourbone či whisky? Áno, je to tak. Farebný alkohol obsahuje mnohonásobne viac kongenérov, teda toxínov a nečistôt, ktoré vznikajú počas fermentácie a skladovania.

Nepite lacné "patoky"
Kvalita alkoholu je priamo úmerná jeho cene. Z krabicového vína Vám na druhý deň bude zle, aj ak ste ho nevypili toľko.

Ľad
Dajte prednosť drinkom s kockami ľadu. Nevypijete ho tak rýchlo a navyše ľad postupným roztápaním mierne riedi alkoholický nápoj - potrebujete byť hydratovaní a mať pečeň v plnej pohode.

Myjte si ruce
Po každej návšteve toalety si umyte ruky. Váš dočasne alkoholom oslabený imunitný systém je oveľa náchylnejší na infekciu, takže ak okolo Vás krúži napr. Vírus chrípky, s neumytými rukami ho pravdepodobne chytíte. A nie je nič horšieho ako opica s chrípkovými syndrómami!

Aké drinky Vám spôsobia najhoršiu opicu? Koktaily! Farebné koktaily si odpustite, druhý deň sa na Vás vybláznia!

Po: Hasíme škodu

Vodu áno, ale s mierou
Pred uložením k spánku si dajte vodu, ale nepreháňajte to. Vaše telo síce potrebuje vodu k hydratácií, ale taktiež potrebuje neprerušovaný spánok k plnej rekonvalescencií. Časté behanie na záchod v noci Vám zaručí oveľa menej kvalitný spánok.

Nočné nálety na chladničku
Máte hrozný hlad? Skúste si po ceste domov či až doma dať malú polievku (napríklad vývar alebo ázijské miso). Skrátka niečo, čo rýchlo strávite, pretože rovnako pár minút potom odpadnete. Kura alebo sendvič sú tiež vhodné možnosti, v každom prípade lepšie ako hamburge, alebo pizza. Hranolky v tomto prípade tiež prídu vhod, ale len ak máte neukojiteľnú chuť na slané a vyprážané.

Povolajte na pomoc ibuprofén
Ak ste to naozaj prehnali a celkom si to aj uvedomujete, prehltnite pred spaním ružovú pilulku.

Naordinujte si spánok

Spánok lieči a preto ho telu po náročnej noci doprajte dostatok. Nič Vás nedostane z opice tak dobre ako spánok. Samoliečiaca schopnosť nášho organizmu je naozaj obdivuhodná!

Poriadne sa naraňajkujte
Vajíčka Vás nasýtia a navyše dodajú aj potrebné živiny. Ak si nie ste istí, ako to žalúdok zvládne, dajte si len uvarené vajíčko či omeletu bez ďalších ingrediencií.

Veľa pite
A to vodu, Sprite a podobné veci. Hlavne Sprite údajne dokáže skrátiť dobu opice. Vyhnite sa bylinným čajom, tie majú opačný účinok.

Zopakujte Chlorellu, pridajte Spirulinu
Dajte si znovu rovnakú dávku Chlorelly, ako pred večierkom. Ale nespoliehajte sa len na dávku po. Bez tej preventívnej Chlorelly na opicu toľko nezaberie!

Pre doplnenie vitamínov si nasledujúci deň doprajte aj trochu Spiruliny.

Dajte si Acai
Mocná sila antioxidantov obsiahnutých v Acai pomôže čiastočne napraviť škody a zlikviduje voľné radikály, ktoré Vaše pitie vyvolalo.

Hydratácia ako jeden z najlepších prostriedkov pre zmiernenie opice. Hydratácia pred, počas, aj po je pre zotavenie organizmu kľúčové

Občas jednoducho nejde alkohol z nášho života úplne vyradiť. Málokto zvládne byť plnohodnotným abstinentom. Ak už sa chystáte piť, a nejedná sa len o pohárik červeného k večeri, inšpirujte sa aspoň našimi tipmi a zvládnete deň potom ľavou zadnou.

Vyskúšajte a dajte nám vedieť, ako ste dopadli! :)

Zdroje: [1] [2]

Vyskúšajte naše skvelé produkty

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.