Čo piť namiesto kávy? Prehľad zdravších alternatív

Napriek tomu, že je káva v malom množstve každý deň vlastne i zdraviu prospešná, je vhodné nahradiť tretiu, štvrtú šálku zdravším variantom.


Či už ste "kávoholik" v liečení alebo zarytý odporca kofeínu, určite vám príde vhod poznať alternatívy nápojov s podobnými povzbudzujúcimi účinkami, avšak využívajúce silu prírody.

Zlaté mlieko alebo Kurkuma latte

Zlaté mlieko, tradičný ajurvédsky nápoj z mlieka a kurkumy, zažíva návrat na scénu. Teplé mlieko zmiešané s kurkumou je stáročia starý indický nápoj proti prechladnutiu, chrípke a drobným virózam. V Indii ho nájdete pod oficiálnym názvom haldi-doodh, všeobecne sa vraví "zlaté mlieko".

Aktuálne je povedomie o zdravotných účinkoch kurkumy rozšírené i za oceán a Latte z Kurkumy tak prišlo do módy v mestách ako Sydney, Londýn či San Francisco. Robí sa výhradne s rastlinným mliekom, väčšinou mandľovým. To sa napení a výsledkom je oranžové latte s mliečnou penou, omnoho viac "načančané" ako pôvodná indická verzia "zamiešame a vypijeme".

Ako si pripraviť zlaté mlieko doma

Chcete si zlaté mlieko pripraviť doma? Je to pomerne jednoduché. Najprv si pomalým varením kurkumy a vody vytvorte pastu, ktorú budete skladovať v chladničke. Potom už len stačí ohriať lyžičku kurkuma pasty s akýmkoľvek mliekom, pre mlsné jazýčky sa dá dosladiť medom a naopak, pre zvýšenie zázračných účinkov kurkumy, pridať ešte štipku čierneho korenia a kvapku zdravého oleja.

Chai Tea Laté

Ešte známejším teplým nápojom pôvodom z Indie je bezpochyby Chai Tea Latte. Čierny či zelený čaj, teplé sladené mlieko a korenie sa podieľajú na zaujímavej chuti. Práve vďaka koreniu má Chai Tea Latté i mnohé zdravotné prínosy.

V závislosti na tom, aký čaj použijete, sa bude líšiť obsah kofeínu. Väčšina pozitívnych zdravotných účinkov v Chai Latte existuje vďaka prítomnosti čaju a korenia. Je to nápoj plný antioxidantov a liečivého korenia ako škorica, klinček, kardamón a muškátový oriešok. Majte však na pamäti, že instantný prášok už nemá s pravým Chai Latte veľa spoločného.

Pripravte si Chai Tea Laté doma

Ako na to? Nechajte vylúhovať čaj (čierny, zelený, či oolong) s vami zvoleným korením (škorica, klinček, kardamón, muškátový oriešok, zázvor, nové korenie). Pokiaľ máte radi sladké, doslaďte medom alebo javorovým sirupom. Napeňte kravské alebo akékoľvek rastlinné mlieko a zalejte ním čaj. Voilá!

Matcha Laté

Matcha Latte k nám prišlo z Japonska, kde je matcha, teda rozmleté lístky zeleného čaju, používaná v množstve nápojov a jedál. Je totiž plná antioxidantov a Japonci veria, že zaručuje dlhovekosť tak ako dostatok energie a vitality.

Ako na Matcha Laté

Príprava Matcha Latte je jednoduchá. Stačí zmiešať matcha prášok s ľubovoľným mliekom a podľa chuti dosladiť. Pre Matcha Latte plné mliečnej peny ako z najlepšej kaviarne jednoducho len mlieko napeňte.

Hoúca Maca alebo Maca Laté

Vedeli ste, že si môžete vykúzliť chutný a energizujúci nápoj i z našej Macy? Je to tak! Maca vás naplní energiou a vyhne sa vám aj únava, ktorá normálne prichádza, keď kofeínový efekt vyprchá. Maca je odporúčaná i na dlhodobejšie používanie, čím stabilizuje hormonálnu hladinu a zlepší pamäť. Má i kopu ďalších blahodarných účinkov na ľudské zdravie. Prečítajte si o nej viac tu.

Ako si pripraviť Maca Laté

Stačí zmiešať Macu s horúcim mandľovým mliekom a trošku osladiť medom. Pridajte škoricu na dochutenie a ozdobu, pokiaľ vám chuť škorice nie je proti srsti.

Melta a spol.

 

Ešte tu máme rôzne kávovinové zmesi a prášky z koreňa čakanky, či pražených obilovín. Je medzi nimi napr. stará dobrá Melta, Caro, Inka a pod. Všetky tieto zmesi sa líšia zložením a názvom, ktorý dostali od svojich značiek.

Medzi alternatívnejšie verzie patrí napr. špaldová či žaľuďová káva, ktoré majú mierne horkastú chuť.

Pripravia sa tak, že sa zmiešajú s vodou a prípadne dolejú mliekom.

 

Čaj

 

A úplne na záver stojí za zmienku i čaj! Vychutnajte si pravý zelený či čierny, ktorý má podobne ako káva povzbudzujúce účinky. Nevyhnete sa ale teínu, teda kofeínu v čajovej forme. Ale aspoň je ho v čaji menej ako v šálke kvalitnej kávy.

Vylúhovaním čerstvého zázvoru alebo lístkov mäty tiež získame lahodný nápoj, ktorý má síce ku klasickému čaju ďaleko, ale smäd spoľahlivo uhasí. V lete schlaďte a doprajte si ice tea!

 

Ako to máte s kávou vy? Pijete jej veľa? Pijete i nejaké náhrady kávy? Ktoré patria medzi vaše obľúbené?

Zdroje: [1] [2] [3]

Vyskúšajte naše skvelé produkty

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.