Ovocné šťavy, zeleninové šťavy a smoothie: Čo je zdravé a čo piť?

Ste zmätení zo všetkých tých džúsov, štiav a smoothie? A čo keď do mixéra prihodíme ešte aj shake? Čo je smoothie a čo už nie je smoothie? Ako sa líši džús a smoothie?


A sú vlastne džúsy, smoothie aj shaky zdravé? O tom všetkom si povieme v dnešnom článku.

Čo je džús a šťava?

 

Ovocné či zeleninové šťavy sú v podstate len vylisované ovocie alebo zelenina. Použitím odšťavovača sa oddelí šťava od pevnej hmoty ovocia / zeleniny a výsledným produktom je čistá prírodná šťava. Vylisovaná dužina sa vyhodí.

Zmiešaním čistej šťavy a vody vzniká džús.

 

O smoothie

Naopak u smoothie rozmixujete ovocie alebo zeleninu v ľubovoľnom tekutom základe. V tomto prípade dužinu nevyhadzujte. Smoothie je teda vďaka obsiahnutej dužine bohaté na vlákninu.

Nezdravý shake

 

Shake je to sladké, čo kúpite vo fast foode. Často pripomína tekutú zmrzlinu.

Tiež ak si urobíte smoothie a pridáte si "na dochutenie" kopček zmrzliny, razom sa z neho stáva (nezdravý) shake!

Smoothie aj šťavy dnes kúpite na každom rohu. Nie vždy sú ale úplne čerstvé a môže v nich číhať viac baktérií ako vitamínov. Preto je najlepšie si oboje pripraviť doma. Stačí Vám vhodný prístroj, ingrediencie a štipka šikovnosti:

 

Vyrobte si domácu šťavu, teda fresh džús

Čistá šťava sa hodí predovšetkým v prípade, kedy potrebujete rýchlo doplniť vitamíny a živiny. Pozor ale na veľa fruktózy, ktorú takto nenápadne spolu s vitamínmi vypijete, keď si pripravíte šťavu z ovocia. Preto je vhodné ponechať počet kusov ovocia na minime, teda nie viac ako jeden či dva kúsky. So zeleninou tak opatrní byť nemusíte - pridajte koľko chcete a koľko chuťovo zvládnete.

Na šťavu potrebujete odšťavovač. Citrusy sa dajú vytlačiť aj ručne, ale len odšťavovač zvládne vymačknúť aj tú poslednú kvapku.

Nakoniec môžete primiešať aj akúkoľvek superpotravinu. Skúste napríklad taký mladý jačmeň - jeho živé enzýmy znásobia efekt zdravého džúsu.

Skvele využijete šťavy aj vo smoothie!

U smoothie sa dajú použiť rôzne základy. Štandardom je biely jogurt, často grécky. Obľúbené sú aj mlieka, a to predovšetkým rastlinné - mandľové, ryžové, kokosové pod. Ako základ smoothie môžete zužitkovať napríklad práve aj tú čerstvo vytlačenú ovocnú šťavu, vychladnutý zelený čaj, či vodu. Základ by mal ísť do mixéra ako prvý, lepšie sa tak ochránia nože.

Zvoľte si ovocie, ale nepreháňajte to s ním - jeden či dva kúsky stačia. Doplňte zeleninu - listovými šalátmi či takú, čo práve máte po ruke. Vyhnite sa len druhom zeleniny s vysokým podielom škrobu. Nasypte pár zdravých orieškov alebo semienok a byliniek a už len rozmixujte do požadovanej konzistencie. Do smoothie sa dá skvele zamiešať aj nejaká tá superpotravina - do chuťovo veľmi výrazného smoothie si pridajte Chlorellu či Spirulinu. Pokiaľ naopak chcete dodať príjemnú chuťovú dimenziu jemného smoothie, vyberte Acai či Macu.

 

U smoothie si už bez mixéra neporadíte. Ak nemáte klasický vysokootáčkový s nádobou, siahnite aspoň po ponornom mixéri, ktorým mixujete polievky.

Smoothie má hutnejšiu konzistenciu vďaka obsiahnutej dužine www.mygreenlife.info Smoothie býva hutnejšie, pretože obsahuje aj dužinu. Na fotke smoothie s mliečnym základom.

U džúsov aj smoothies platí, že menej je viac. Nielenže nadmiera ingrediencií vyústi v podivný odtieň zelenej či hnedej, ale mišmaš chutí bude nevyvážený, a navyše sa Vám takýto drink bude horšie tráviť.

 

Vychytávka navyše:

Hryzte svoj džús či smoothie! Hýbáním čeľustí ako by ste jedli pevnú stravu sa tvoria sliny a uvoľňujú enzýmy pomáhajúce trávenie. Tak si zaistíte maximálne možné vstrebávanie živín z nápoja.

Čo je zdravšie - smoothie alebo šťavy?

 

Ako u všetkého, ani u smoothies a štiav nie je pravda až tak čiernobiela.

Ľudia majú všeobecne radi predovšetkým ovocné šťavy či džúsy- tie sú ale zahltené fruktózou. Tá je bez akejkoľvek vlákniny pre telo škodlivá. Radšej ako ovocný džús si teda dajte zeleninovo-ovocný mix.

Ani vo smoothie by ste to nemali preháňať s ovocím, hoci si s obsiahnutou fruktózou organizmus vďaka prítomnosti vlákniny poradí o niečo lepšie.

Džúsovanie, teda extrakcie šťavy odšťavovačom, vytiahne takmer všetky živiny a Vaše telo ich týmto spôsobom rýchlo spracuje. Naopak pri smoothie vstrebávanie živín trvá dlhšie, a nie všetky sú pre telo dostupné.


 

Kedy si dať smoothie a kedy džús

 

Chcete si zvoleným drinkom čiastočne nahradiť jedlo? Smoothie môže nahradiť obed, ale džús už rozhodne nie. Jedine že by ste zrovna držali pôst.

Potrebujete do seba rýchlo dostať čo najviac vitamínov a živín? Urobte si šťavu.

Chcete si detoxikovať telo od nahromadených škodlivín a ťažkých kovov? Zeleninovo-ovocná šťava vám v tomto vie pomôcť.

 

Záver

Džúsom či smoothies je veľmi ľahké prepadnúť a takmer prestať jesť pevnú stravu v nerozmixovanom stave. Ale nezabúdajme na vyvážené stravovanie. Nie je nutné dopriať si viac ako jedno smoothie či šťavu denne. Takto najlepšie udržíte rovnováhu a prispejete k zdraviu svojho metabolizmu.

Ako ste na tom vy? Vyrábate si smoothie či šťavy často? Zaznamenali ste na sebe nejaké zlepšenie?

 

Vyskúšajte naše skvelé produkty

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.