Som Tvoja...

Som s tebou od začiatku a rovnako ako ty sa stále učím, ako byť lepšou a efektívnejšou. Pamätám si každú tvoju nádchu, bolesť brucha a zvýšenú teplotu. Riešim problémy, o ktorých ani nevieš, že ich máš. Som prispôsobivá a vynaliezavá. Poznám ťa lepšie, než si vôbec dokážeš predstaviť. A najmä, bezo mňa nemáš šancu prežiť. Som tvoja imunita, človeče, preto ti tykám.SOM TVOJ BEZPEČNOSTNÝ SYSTÉM
Nechcem ťa unavovať technickými detailami svojej práce, je to totiž veľmi komplikovaný systém. Do akcie vysielam každý deň rôznorodé bunkové jednotky so širokým arzenálom zbraní, ktoré kolujú tvojím krvným riečiskom a monitorujú, či sa niečo nedeje. A niečo sa deje každú chvíľu, to mi ver. Moje jednotky strážia, aby sa v tvojom vnútornom prostredí nerozmnožil niekto cudzí z nepriateľských kmeňov vírusov, baktérií, plesní, a podobne. Máme veľmi prísny protokol a vysoké nároky aj na vlastné bunky tvojho tela: akonáhle niektorá z nich nefunguje dobre, je chorá, stará alebo sa dokonca zvrhla na rakovinovú bunku, nemáme zľutovanie a likvidujeme ich. Jednotky bezpečnostného systému (biele krvinky) sa tvoria v kostnej dreni, hlásenie podávajú v lymfatických uzlinách a výcvik podstupujú v týmuse. Pracujeme neúnavne vo dne aj v noci a stále máme dosť práce. Keď nám pomáhaš, ide nám všetko lepšie, ale ty nám to dosť často komplikuješ.

TRHOVNÍČOK NIKDY NIE JE DOSŤ
Prezradím ti, že v tvojom tele žije civilizácia cudzorodých organizmov, na ktoré ale neútočíme, pretože nám pomáhajú. Ide o baktérie v tvojom hrubom čreve a na nich sú moje jednotky doslova závislé. Pre nás sú ako trhovníčky, ktoré nám dodávajú potrebné zdroje. A nielen nám, mimochodom, aj tvoja psychika by sa bez nich zrútila, ale to si prečítaj v inom článku. Týmto chcem na teba apelovať, aby si naše milované trhovníčky nehubila antibiotikami, hormonálnou antikoncepciou, nezdravou stravou (veľa cukru, potravinárske aditíva, agrochémia), nadmerným množstvom alkoholu a stresom. Naopak, nám aj sebe pomôžeš, keď svoje črevné baktérie budeš náležite rozmaznávať a dopĺňať ich počty. Ideálnym riešením je Probiosan Inovum a Chlorella.

NEROB TO HORŠÍM, NEŽ TO JE
Vieš, nechcem ti nič vyčítať, ale musím, pretože je to koniec koncov v tvojom vlastnom záujme. Ty mi komplikuješ prácu nielen svojím nezdravým životným štýlom (priveľa sa stresuješ, málo spíš, fajčíš, piješ, nehýbeš sa a ješ často to, čo by ani pes nežral), ale ty ma aj potláčaš! Vždy, keď sa usilujem zbaviť tvoje telo patogénu jednoduchým mechanizmom (nešpecifická reakcia imunitného systému), ako je sekrécia z nosa, slzenie, kašľanie, potenie alebo hnačka, okamžite to chceš zastaviť chemickými liekmi. Nechápem prečo!

Nemáš čas spomaliť a dať mi priestor, alebo nevieš, že sú to prirodzené prejavy toho, že mám práve prácu, ktorú robím pre teba?
Samostatnou kapitolou je zvýšená teplota alebo dokonca horúčka. Si priam posadnutý znižovaním teploty. Potom sa ale nečuduj, že sa v tom potácaš dlhšie. Teplota, ako potrebuješ vedieť, milý človeče, je spôsob, ako ja, tvoja imunita, zvyšujem svoju efektivitu práce. Nielenže pri vyššej teplote patogény hynú samé, ale ja vyrábam špecifické protilátky až pri teplote okolo 38°C. Láskavo ma preto nepotláčaj a daj mi ideálne tri dni, počas ktorých ťa pomocou teploty dostanem z väčšiny problémov. Ak ti je to nepríjemné, osprchuj sa vlažnou vodou a pi veľa vody alebo teplý čaj Lapacho či Uncaria tomentosa.

VÍTAM POMOC 
Ak mi chceš naozaj pomôcť, zvýš prísun vitamínu D a C (komplex radu vitamínov z výhradne prírodných zdrojov nájdeš v prípravku Vitaflorin), minerálu zinok, listovej zeleniny a rastlinných látok, o ktorých sa vie, že podporujú obranyschopnosť. Mám na mysli medicinálne huby a kozinec blanitý, ktoré nájdeš v prípravku Imunosan, echinaceu a šalviu lekársku z Grepofitu alebo vysoko účinný Cistus complex či Vironal.NECHAJ MA CVIČIŤ
Moje jednotky potrebujú výzvy, posilňujú sa sústavným prekonávaním ťažkostí a akonáhle nič nerobia, zlenivejú a dokonca môžu zvlčieť a napádať sa navzájom (autoimunitná reakcia). Zdravý a silný imunitný systém je systém cvičený. Preto je nanajvýš nevyhnutné, aby sa s patogénmi stretával pravidelne.

Nepomáha mi, keď sedíš doma a stále sa dezinfikuješ!
Posilňuje ma krátkodobý stres, ako keď rýchlo vybehneš po schodoch, skočíš do studenej vody alebo keď sa ocitneš na neznámom mieste. Dlhodobý stres ma naopak vyčerpáva a oslabuje. Kortizol, stresový hormón z nadobličiek, ktorý sa pri strese vyplavuje, znižuje počet bielych krviniek a ak sa to deje sústavne a dlhodobo, úplne ma to ochromí. Stres je mojím aj tvojím úhlavným nepriateľom, a tak sa musíš usilovať zbaviť sa v prvom rade jeho - ak chceš, aby som robila to, čo mám a tak, ako to najlepšie viem. Cvič, medituj, odpočívaj, dýchaj a rob si radosť.

ZOSTANEM S TEBOU
Som s tebou od začiatku a zostanem s tebou až do konca. Už sme toho spolu zvládli dosť a keď prídu nové výzvy, poradíme si aj s nimi. Len ma, prosím, nepodceňuj, nepotláčaj ani nenahrádzaj chémiou. Som tvoja, tak mi ver.

AUTOR ČLÁNKU
Mgr. TEREZA VIKTOROVÁMohlo by sa Vám páčiť
Nové číslo magazínu Vitae


Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.