Nesmieš sa zastaviť!

Kto by si neprial byť aj v starobe vitálny a sebestačný? Kto by nesníval o múdrej a spokojnej starobe? Ide to, len musíte uveriť, že to nie je sci-fi.

Staroba je energeticky pod vplyvom prvku Voda a rovnako ako voda môže mať dve základné podoby. Buď plynie ako široká rieka, zúrodňujúca svoje okolie, alebo sa stane zaneseným rybníkom, ktorý páchne bobtnajúcim bahnom. Voda skrátka prináša starobe múdrosť alebo depresiu. Tam, kde prúdi energia, tam nestagnuje, kde stagnuje, tam neprúdi.

PRIESTOROVÁ PARALELA
Predstavte si nový, uprataný čistý (mladý) dom. Energia si tu môže voľne plynúť. Pohyb energie sa však vplyvom prirodzene vzrastajúcej entropie a zlého zaobchádzania začne pomaly, ale iste obmedzovať. Pribúdajú veci, ktoré by tam vôbec nemuseli byť, v kútoch sa hromadí prach a ktovie, čo ešte, energia stagnuje a dom starne. V kútoch starnúceho tela sa tiež usádzajú odpadové látky ako v rohoch zanedbaného domu, tepny sa zanášajú rovnako ako chodby v dome, ktorý trpí nadbytkom vecí. Ak nechceme, aby energia v našom živote stagnovala, treba pravidelne odstraňovať nadbytočnosti nielen z tela, ale aj zo svojho životného priestoru. Pretože ako navonok, tak vo vnútri.

PRÚDENIE JE ŽIVOT
Je to jednoduchý princíp. Seniori, s ktorými cvičím jogu, svorne potvrdzujú jednu základnú, banálnu pravdu: „Ak chceš žiť, nesmieš sa zastaviť.“ A preto každá choroba, znehybnenie a pripútanie na lôžko seniorov ohrozuje. Akonáhle totiž na bicykli spadne reťaz, je riziko, že sa zastaví a už sa nikdy nerozbehne. Je dôležité uvedomiť si, že rovnako ako peniaze vyrábajú peniaze, tak energia vyrába energiu. Inými slovami – ak si myslíte, že vaše telo si odpočinie a nabije sa energiou polihovaním na pohovke a sledovaním televízie, ste na omyle. Je to ilúzia. Energiu máme, ak prúdi. Keď sa zastaví, akoby ani nebola. Táto pravda búši s každým úderom srdca do našich tepien. Ak sa krvný obeh zastaví, môžeme mať krvi na rozdávanie – a nie je nám to nič platné.

PRVÉ PRAVIDLO PRE ŽIVOT PLNÝ ENERGIE ZNIE: ŽI ŽIVOT PLNÝ ENERGIE
Čo to, pýtate sa, prakticky znamená? Robte to, čo máte radi. Pracujte na záhradke, choďte na výlet, zbierajte huby. Neseďte na peniazoch a investujte do seba. Zaleťte si napríklad prehriať kosti do Egypta. Ak neviete, ako na to, zoberte so sebou vnučku ako odmenu za to, že všetko zariadi. Choďte na kozmetiku, ku kaderníčke, na masáže. Jedzte dobré jedlo a noste pekné oblečenie. A pamätajte, že to nerobíte len pre seba. Každý, kto uvidí žiariacu babičku, maľujúcu svojou mahagónovou palicou geometrické obrazce do vzduchu, ktoré objavila na zemi pri Karlovom moste, pocíti odvahu dožiť sa takej staroby. Buďte živí aj pre nás, ktorí ešte len čakáme v rade. Ideme vaším smerom a nebude trvať dlho – ak nám to bude dané – a budeme tam, kde ste vy. Dodajte nám odvahu, ukážte nám, ako na to.

NAJŤAŽŠÍ SÚPER
My všetci čakáme v rade na toho najťažšieho a najzákernejšieho súpera, s ktorým sa dá v živote stretnúť. Na starobu, nad ktorou môžeme zvíťaziť len jediným spôsobom. Nebojovať. Prijať všetky obmedzenia, bolesť aj vrásky. Všetko to objať a povedať si: „Tak nech. Život sa musí užiť.“ To hovorí Maruška, moja kamarátka, ktorá bude mať pomaly 80 rokov, a ktorá dobre vie, že stenaním nad nepriazňou osudu nič nezíska a že si skrátka musí užiť život, kým ho má. Ona to teda v skutočnosti hovorí ešte inak, oveľa drsnejšie: „Buď ži alebo umri, hlavne neprežívaj!“

ŽIVOT DO POSLEDNÉHO VYDÝCHNUTIA
V ponuke Energy je množstvo prípravkov, ktoré môžu v starobe pomôcť nestagnovať a užívať si život naplno. Korolen pomáha podporiť psychiku a akosi rozsvietiť prístup k životu. Skeletin sa stará o dobrý stav kĺbov, ktoré sú dôležitým predpokladom pre to, aby sme sa vôbec mohli hýbať, a tak uvádzať energiu do pohybu. King Kong pomôže úplne každému, kto bol znehybnený a potrebuje nahodiť onú spomínanú reťaz. A tiež nenechá nikoho odpočívať na pohovke, ale poženie ho k aktivite za každú cenu. King Kong je naozaj verný pomocník práve v starobe nielen preto, že povzbudzuje k aktivite a urýchľuje regeneráciu pohybového aparátu, ale súčasne podporuje anabolické – stavebné procesy v tele, čo je jednoznačne vhodné v starobe, keď vládne katabolizmus – rozklad. Celkovú kondíciu zlepšuje Fytomineral, Revitae a Vitaflorin. Po Celitine je dobré siahnuť vždy pred spaním pre lepšie prekrvenie mozgu a regeneráciu bunkových membrán. No a nakoniec sa nezaobídete bez Artrinu, krému, ktorý patrí k prvku Voda, a ktorý môžete zaúkolovať, aby dbal na to, že rieka vašej staroby bude plynulo zurčať až do šíreho mora, kde sa nakoniec všetci stretneme.

AUTOR ČLÁNKU
Mgr. TEREZA VIKTOROVÁMohlo by sa Vám páčiť
Nové číslo magazínu Vitae


Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.