Ako predchádzať celkovej nevoľnosti a dyskomfortu srdca po oslave spojenej s pitím alkoholu?

 
Najstručnejšia odpoveď by mohla znieť: Piť s rozumom, teda s mierou primeranou!
Nie všetci však dokážu správne odhadnúť tú „svoju mieru“. Presviedčajú ma o tom občasné otázky od našich prevažne klientiek v internetovej kardioporadni Energy, čo ma aj inšpirovalo napísať k tomu článok.
 
Aby nás ráno na druhý deň po oslave nebolela hlava, netrápilo búšenie a chvenie srdca, žalúdok „neplával“ ako na mori... je dobré mať na pamäti niekoľko zásad, ktoré týmto problémom väčšinou úspešne pomôžu predísť.
Tieto zásady, či skôr rady alebo odporúčania, som zhrnul do niekoľkých bodov:
 

  • 1. Na začiatku oslavy sa skutočne s pitím alkoholu netreba ponáhľať. Platí zásada, že zvlášť prvý pohár si treba vychutnávať, pomaly popíjať, „hrať sa s ním“ aspoň pol hodinu, druhý už možno vypiť rýchlejšie a tie ďalšie tak, aby sme mali všetko pod kontrolou. Hlavne sa netreba snažiť "súťažiť" v pití s inými, ani sa nechať vyprovokovať rečami a súrením "starých pijanov", ktorí toho zvládnu oveľa viac, lebo majú pravidelný "tréning" v pití a dobre vybudovaný tzv. alkoholdehydrogenázový systém (enzýmy odbúravajúce alkohol).
  • 2. Nekombinujeme (nemiešame) rôzne druhy alkoholu počas oslavy.
  • 3. Medzi alkoholickými nápojmi popíjame sústavne čistú vodu, minerálku, prípadne džús.
  • 4. Popri popíjaní alkoholu pravidelne konzumujeme jedlo, alebo aspoň zajedáme malé porcie, chuťovky a pod. Malo by to byť také jedlo, ktoré dobre znášame, teda máme odskúšané, že po ňom nemávame žiadne problémy s trávením.
  • 5. Keď pocítime že máme dosť, tak piť alkohol prestaneme! Ale pozor, nie každý dokáže rozpoznať kedy má dosť! V takom prípade sa to treba naučiť, alebo mať pri sebe úprimného kamaráta, priateľa, jednoducho človeka, ktorý nás na to upozorní a my ho dokážeme v tej chvíli poslúchnuť.
  • 6. Nedajme sa ovplyvniť a prehovoriť ostatnými účastníkmi oslavy rečami ako napríklad: "Daj si ešte, nerob sa fajnovkou, pijeme všetci, veď sa neondej“ a podobne. Tu treba mať naozaj pevnú vôľu a odolať. Niekedy, aj za cenu malého klamstva pre svoje dobro a svoju ochranu, sa treba vyhovoriť napríklad: "Nemôžem, lebo beriem lieky, lebo zajtra budem šoférovať, čakajú ma ešte povinnosti a musím si zachovať čistú hlavu..."
  • 7. Keď nič nepomáha, alebo sú ostatní účastníci otravní a oslava sa začína zvrhávať pod únosnú mieru, treba vedieť v pravý čas odísť domov.
  • 8. Pokiaľ oslavu robíme my ako hostitelia, treba ju vedieť v pravý čas ukončiť, aj keď to môže byť niekedy ťažké a môže sa to zdať niekomu nezdvorilé. Pre tento prípad je dobré mať vopred pripravený vhodný argument. Alebo ešte lepšie, požiadať o to partnera, priateľa, či „bodygarda“ s ktorým sa (najlepšie ešte pred oslavou) na tom dohodneme.
 
Ak nám napriek všetkému po oslave príde zle (čo je však pri dodržaní všetkých zásad málo pravdepodobné), pomôžu nasledujúce opatrenia i prírodné produkty Energy:
Pijeme vodu s čerstvo vytlačenou citrónovou šťavou, alebo vlažný bylinkový čaj s upokojujúcim účinkom, napríklad mätový alebo harmančekový, prípadne ovocný džús. Odskúšaný a veľmi dobre osvedčený je bylinný koncentrát STIMARAL. Odporúča sa vypiť 7 kvapiek rozpustených v pohári vody a podľa potreby aj opakovane. Pomôže to človeku skôr sa „prebrať k životu“ zo stavu, ktorému sa niekedy v lekárskych kruhoch položartom hovorí „status post opicam“.


Na podráždené sliznice žalúdka a tráviaceho traktu dobre účinkuje SPIRULINA BARLEY alebo CHLORELLA. Treba opakovane užiť 2 až 3 tablety a zapiť vodou alebo vlažným čajom, pre rýchlejší účinok ich možno rozhrýzť v ústach. 
Pokiaľ je prítomné búšenie srdca, (jeho rýchla činnosť – tachykardia),  alebo extrasystoly, celkový pocit slabosti, chvenia, prípadne kŕče... odporúča sa tiež FYTOMINERAL. Tento  koncentrovaný prípravok s obsahom prírodných koloidných minerálov je najlepšie užívať tak, že rozpustíme 30 kvapiek v dvoch litroch čistej vody a počas dňa vypijeme.

 Ak stav žalúdočnej nevoľnosti, vnútorného chvenia, búšenia srdca... pretrváva dlhšie, treba pokračovať v prijímaní tekutín, vody, džúsu... Samozrejme nie naraz, ale postupne, priebežne a zároveň užívať STIMARAL 3 krát denne 7 kvapiek rozpustených v pohári vody.
Taktiež pomáha užívať SPIRULINU BARLEY, alebo CHLORELLU niekoľko krát za deň po 2-3 tablety (veľmi dobre účinkuje aj pri pálení záhy).

Ešte jedna dôležitá rada a zásada: Niekto zvykne pri stave nevoľnosti, napätia a nervozity  hyperventilovať (t.j. rýchlo a zhlboka dýchať). Treba si uvedomiť, že toto sa robiť nesmie! V takom prípade by sme si navodili nepríjemné svalové kŕče (tŕpnutie až vykrúcanie prstov), búšenie srdca a možný kolapsový stav. Preto v žiadnom prípade neslobodno hyperventilovať, ale naopak, snažiť sa pomaly dýchať a hlavne upokojiť sa. (Ak sa upokojiť nedarí, treba dýchať do sáčku.) V prípade, keď je prítomné výrazné búšenie srdca (tachykardia), veľmi dobre pomôže pomaly sa nadýchnuť a na vrchole nádychu (inspíria) zadržať dych asi na 10 sekúnd, potom pomaly vydýchnuť. Tento pomalý nádych so zadržaním dychu na vrchole inspíria a pomalý výdych možno 2 až 3 krát zopakovať. Dosiahneme tým celkové upokojenie organizmu a spomalenie "rozbúchaného" srdca. Zároveň sa takto predíde kŕčovým stavom, kolapsu a nutnosti volať záchranku.
 
MUDr. Július Šípoš

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.