Omikron - otázky a odpovede

13.01.2022

Covid vo variante Omikron - nová mutácia, ktorá sa šíri asi trikrát rýchlejšie ako mutácia delta, postupne preniká do všetkých kútov sveta. Omikron sa od tých predchádzajúcich líši príznakmi, priebehom aj odolnosťou voči vakcinácii. Podľa epidemiológov už prevláda aj na Slovensku. Vzhľadom na jeho schopnosť prelomiť aj ochranu vakcínami či prekonaním predchádzajúcich variantov, by mohol narobiť viacero problémom. Zdá sa však, že umrieť by malo omnoho menej ľudí. Podľa najnovšieho (relevantného) výskumu je Omikron o 90% menej smrteľný ako predchádzajúce varianty.AKO TOMU ROZUMIEŤ?
Pri predchádzajúcich variantoch zhruba štyria ľudia zo sto ochoreniu Covid 19 podľahli.
Veľmi záležalo od stavu zdravotníctva v danej krajine, ale boli to buď dvaja alebo štyria. (Slovensko je bližšie k štyrom.) Pri Omikrone bude treba 1000 nakazených ľudí, aby jeden umrel (zhruba). Aj ten jeden bude celkom určite neočkovaný a bude mať aj iný zdravotný problém.
Prepáčte ten cynizmus, neviem to jednoduchšie vysvetliť.ZNAMENÁ TO, ŽE SA NETREBA OČKOVAŤ?
Toto je teraz otázne. Podľa všetkého, čo vidíme vo svete (už v miliónoch prípadov), ľudia zaočkovaní 3 dávkami vakcíny sa nakazia na 43% (záleží, kedy booster bol podaný).
Ale priebeh nemajú buď žiadny alebo minimálny.
Inými slovami, ak viem, že za chvíľku dostanem facku, ktorá ma síce nezabije, ale možno bude bolieť, tak sa musím rozhodnúť, či zdvihnem ruku na obranu alebo nie.
Aj v jednom aj v druhom prípade je ale určite vhodné, aby ten organizmus bol čo najviac pripravený bojovať s vírusom, pretože si treba uvedomiť, že stále je to boj na život a na smrť. Buď vyhrá človek (čo sa teraz deje 999 krát z 1000) alebo vyhrá vírus.
Spolu existovať (zatiaľ) nevieme.
Preto zvážte minimálne potravinové doplnky ( zdravá strava) a denne pohyb.

COVID, OČKOVANIE A ŠTVRTÁ DÁVKA
Ukazuje sa (aktualizované 17.01.2022), že očkovanie štvrtou dávkou (tej istej látky (vakcíny)) neprináša veľký prínos. Rozdieľ medzi benefitom po tretej a po štvrtej je len minimálny. Takže 4. dávka pravdepodobne nebude. I keď napríklad Izrael sa rozhodol ľuďom po 60 roku života 4. dávku aplikovať. Ak sa potvrdia informácie o Omikrone
(že spôsobuje imunitu, že vytlačí predošlé mutácie a zároveň nie je taký nebezpečný), celkovo očkovanie nebude mať až tak MARKANTNÝ význam.

Odborné články nájdete tu.

_______________________________

V prípade doplňujúcich otázok a pri záujme o rady a odporúčania pri liečbe, kontaktujte telefonicky, prosím, autora článku, riaditeľa Energy, spol. s r.o. – Jozefa Černeka – 0905 405 455.

O Vašom zdravotnom stave sa môžete poradiť aj s MUDr. Júliusom Šípošom prostredníctvom Energy on-line poradne na Facebooku alebo v prípade, že by ste sa chceli poradiť a nemáte možnosť navštíviť Vám najbližší Klub Energy, využite niektorú z našich on-line poradní na našom webe.

Všetky výrobky sú dostupné v našom e-shope www.energy.sk, garantujeme doručenie do 24 hodín, pri objednávke do 14:30 hod počas pracovných dní.

Rozhovor s autorom článku pre denník SME nielen o korone si môžete prečítať tu.


AUTOR ČLÁNKU
JOZEF ČERNEK

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.