Zdravie jednoducho

31.01.2022

Platí pravidlo denne jedno jablko a budeme fit? Áno, platí. Aj takýto jednoduchý recept má svoje opodstatnenie. Ja by som ale ešte pridal k jablku, smiech, prechádzku, spánok a iný návyk pitia kávy ako sme (väčšina z nás) naučený, ale aj jedným jablkom denne si významne pomôžeme.AKO TO FUNGUJE?
Určite sa jablku poteší najmä tráviaca sústava, a to ak ho prijmeme v akejkoľvek forme. Môžete siahnuť po čerstvom ovocí alebo stopercentnej šťave. (zdravé črevo = dobrá imunita)

Za pozitívnymi účinkami sa skrývajú pektíny. Ide o vlákninu, ktorú síce organizmus nestrávi, avšak poslúžia ako črevné čističe. Podľa Floridskej štúdie pomáhajú znížiť LDL cholesterol o 23 percent. (Stačí na to pol roka.) Čiže účinne ochránite aj vaše srdiečko.

Dôležitým prvkom pre náš organizmus je vitamín C. Jedným jablkom naplníte až tretinu potrebnej dennej dávky. Okrem toho obsahuje aj vitamíny A, B1 a B2. Určite potešia aj minerály ako draslík, horčík, fosfor a železo.

Ak na jablko nemáte čas, alebo ste zabudli, napraviť to môžete našim Goji (obsahuje aj viac vitamínu C ako jablko alebo Acai).
Čiže jedným jablkom denne by sme to aj mohli uzavrieť, avšak ak chceme pre seba spraviť ešte niečo, tak ešte štyri drobnosti.SPÁNOK
Vedecké štúdie hovoria, že ak chceme dlho a zdravo žiť, je spánok kľúčový. Vedeli ste, že najväčším spúšťačom psychických ochorení je zlá spánková hygiena?
Nedostatok spánku významne ovplyvňuje stav našej imunity, ale aj váhu, resp. nadváhu, schopnosť sústrediť sa, nervozitu, úzkosť a najmä našu pamäť.

Koľko spánku potrebujeme záleží aj od nášho veku, malé deti a novorodenci napríklad potrebujú až 17 hodín spánku denne, u dospelých je to v priemere 7 až 9 hodín. Spať, v našej kultúre a zemepisnej šírke, by sme mali ísť pred polnocou. Vtedy sa totiž najlepšie "zapne" striedanie fáz spánku.

I. REM spánok (ang.: Rapid Eye Movement - rýchly pohyb očí) a štyri fázy II. NREM:
- 1 NREM: Jedná sa o prechod medzi bdením a spánkom, objavujú sa mierne pohyby očí a zášklby tela (tu sa stane, že sa nám zdá, že padáme).
- 2 NREM: Predstavuje tzv. ľahký spánok, ktorý tvorí 45-55% celkovej doby spánku.
- 3 NREM: Je fázou hlbokého spánku, pri ktorej je veľmi ťažké sa prebudiť. Dĺžka hlbokého spánku je približne 10 minút. (V tejto fáze sa objavujú nočné mory, námesačnosť alebo hovorenie zo spánku.)
- 4 NREM: Táto fáza spánku je najhlbšia a najsilnejšia, trvá zhruba 30 minút.

Ak sa nám podarí absolvovať 4 takéto "spánkové kolotoče", spravili sme úplné maximum pre našu imunitu a kondíciu.
Ak máte problém so spánkom, vyskúšajte náš Relaxin a Stimaral. Ideálne fungujú v kombinácii. 7 kvapiek Stimaralu ráno a 7 kvapiek Relaxinu 30 minút pred zaspávaním. Pomôcť môže aj trojtýždňová kúra Korolenom.


SMIECH

Smiech je pre našu imunitu priam zlatý koktail. Je vhodným prostriedkom proti stresu, spomaľuje proces starnutia a významne posilňuje imunitný systém.
Existuje aj vedecký odbor gelotológia (od gréckeho slova gelos - smiech) skúma a potvrdzuje smiech a jeho priaznivé účinky na organizmus z psychologického a fyziologického hľadiska.

Klasik, Charlie Chaplin povedal: “Deň bez smiechu je stratený.“

Výskum ukázal, že zdravotné benefity smiechu sú ďalekosiahle. Doterajšie štúdie preukázali, že smiech môže pomôcť zmierniť bolesť, priniesť väčšie šťastie a naozaj zvýšiť imunitu. Pozitívna psychológia pomenúva sklon k smiechu a zmysel pre humor ako jednu z 24 hlavných silných stránok človeka.

Preto si s kľudným svedomím doprajte obľúbený sitkom (situačná komédia), i keď určite lepšie je prečítať si dobrú knihu. Ideálne hodinku pred zaspávaním.PRECHÁDZKA
Najväčšim strašiakom a ničiteľom dlhovekosti na Slovensku sú dlhodobo kardiovaskulárne problémy. Inými slovami, ak chceme dlho žiť musíme, si chrániť najmä srdiečko. No a najväčším bojovníkom za naše srdce je pohyb. Nielen preto, že znižuje našu hmotnosť. Ak nezabudnete, dajte si pár kvapiek King Kongu predtým ako vyrazíte

A teraz sledujte tú nadväznosť:
- prechádzkou 3 hodiny pred spánkom významne zlepšíme mieru schopnosti zdravo zaspať
- už 30 minút chôdze denne podstatne zlepší vašu imunitu a posilní srdiečko, resp. celý kardiovaskulárny systém
- pohyb po čerstvom vzduchu má priaznivý vplyv na trávenie a vylučovanie
- prechádzka alebo šport pôsobí proti stresu a významne pomáha proti depresii
- pomáha proti nadváhe

KÁVA (V SPRÁVNY ČAS)
O priaznivých účinkoch kávy na náš organizmus sa vie už dlhodobo. Avšak, kedy a koľko kávy vlastne piť? Najväčšia a najrozsiahlejšia štúdia, ktorá bola vykonaná na kávičkároch, prišla k zaujímavému záveru. Káva vypitá pred raňajkami nie je dobrý nápad.

Ideálne množstvo kávy je niekde medzi dvomi a štyrmi šálkami denne. Šest je už veľa.
Dôležité je ale, kedy kávu vypiť.

Iste ste už počuli o cirkadiánnom rytme? Je to 24-hodinový cyklus nášho tela, ktorý označujeme ako „vnútorné hodiny”. Cirkadiánny rytmus riadi prakticky všetky orgánové systémy a procesy v našom tele.

Jedným z najdôležitejších takýchto procesov, ktoré má na starosti, je napríklad aj spánok. No a vďaka tomuto cyklu naše telo produkuje najviac kortizolu v dvoch obdobiach. To prvé trvá hodinu od prebudenia, to druhé nastáva okolo obeda a taktiež trvá cca hodinu. Znamená to teda, že so svojou prvou šálkou kávy treba počkať minimálne 1 hodinu od prebudenia, a mali by sme sa jej vyhýbať aj okolo 12 hodiny, teda okolo obeda.

Teda kávu by sme mali piť úplne inak ako to robí väčšina z nás. Neviem, ako vy, ale ja som kávu pil ihneď po prebudení a jednu som si dal okolo obeda. Čiže nesprávne.

Šálka kávy hneď po prebudení a okolo obeda totiž môže spôsobiť nielen zvýšené hladiny stresu, ale aj ohroziť spánkový cyklus.

Môže spôsobiť ťažkosti so zaspávaním, ešte väčším problémom môže byť plytký spánok, ktorý neposkytne mysli ani telu dostatok regenerácie.

Miesto kofeínovej kávy si ako prvú dajte bezkofeínovú. Má stále všetky najlepšie účinky kávy (antioxidant). Po raňajkách a QI Drink si doprajte kofeínovú kávu. Napríklad našu QI Coffee. Má o čosi dlhodobejší efekt ako bežná káva.TAKŽE ZHRNUTÉ PODČIARKNUTÉ

Dajte si jedno jablko denne, kávu až hodinu po prebudení, ideálne po raňajkách, choďte sa poprechádzať s niekým, s kým sa radi smejete a choďte spať pred polnocou.

Ak tam niekde pridáte ešte aj sex (ktorý nerozoberám v článku, ale zahrniem do prednášky), budú o vás v 111 rokoch písať bulvárne plátky.

Imunitu posilníte jednoducho aj vďaka špeciálnej kombinácii prípravkov Energy, navyše teraz vo zvýhodnenej ponuke platnej do 28.2.2022.

(zdroje: štúdie Floridskej univerzity, kniha Spánok, a www.startitup.sk) 
_______________________________

V prípade doplňujúcich otázok a pri záujme o rady a odporúčania pri liečbe, kontaktujte telefonicky, prosím, autora článku, riaditeľa Energy, spol. s r.o. – Jozefa Černeka – 0905 405 455.

O Vašom zdravotnom stave sa môžete poradiť aj s MUDr. Júliusom Šípošom prostredníctvom Energy on-line poradne na Facebooku alebo v prípade, že by ste sa chceli poradiť a nemáte možnosť navštíviť Vám najbližší Klub Energy, využite niektorú z našich on-line poradní na našom webe.

Všetky výrobky sú dostupné v našom e-shope www.energy.sk, garantujeme doručenie do 24 hodín, pri objednávke do 14:30 hod počas pracovných dní.

Rozhovor s autorom článku pre denník SME nielen o korone si môžete prečítať tu.


AUTOR ČLÁNKU
JOZEF ČERNEK

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.